Slider
august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

TOPlist

Citróny a Cedráty

cedratCitrónovníky a Cedráty patria medzi najmenej mrazuodolné citrusy. Niektoré odrody vážne poškodzuje aj mráz o hodnote -4°C, ale túto nevýhodu vyvažujú dobrou prispôsobivosťou, rýchlym rastom a veľkou plodnosťou. Väčšina odrôd veľmi dobre znáša teplé zimovanie a pestovanie v bytoch, kde nepanujú ideálne podmienky. Napriek tomu existujú aj citrónovníky, ktoré vyžadujú iné podmienky a lepšie znášajú mráz, ale pre zmenu viac trpia teplým zimovaním. Špeciálnym prípadom je citrónovník Meyer, ktorý Tanaka vo svojej klasifikácii citrusov nepriradil k citrónovníkom, lebo svojimi nárokmi a aj plodmi sa od klasických citrónov líši, znáša silnejší mráz a je chúlostivejší na suchý vzduch. Napriek tomu patrí medzi citrusármi k najčastejšie pestovaným odrodám.

Cedrát bol pravdepodobne prvým citrusom, ktorý sa dostal do Európy a pravdepodobne aj prvým kultúrne pestovaným citrusom. Dnes sa jeho význam výrazne potlačuje, lebo využiť sa dá prakticky iba jeho kôra. Cedráty tvoria hrubú aromatickú kôru aj albedo okolo malej dužiny v strede plodu. Postupne ho nahrádzajú citróny, ktoré ale nemajú tak aromatickú kôru, a preto sa väčšina kôry na ochucovanie aj kandizovanie používa z cedrátov. U pestovateľov citrusov sa teší pre svoj netradičný tvar veľkej obľube cedrát "Budhova ruka" a podľa mojich skúseností sa k citronovníkom a cedrátom dostáva väčšina citrusárov, ako k svojim prvým rastlinám. Pre svoju ľahkú dostupnosť, ľahké rozmnožovanie rezkami a nenáročnosť sú právom najhojnejšie pestovanými citrusmi v našich končinách.lemon

V tejto sekcii nájdete iba podrobné popisy citrónov a cedrátov, ktoré sám pestujem. Ku každej odrode pripájam všeobecnú charakteristiku rozšírenú o opis mojich skúseností s konkrétnou rastlinou a na dne stránky nájdete články, ktoré sa viažu ku konkrétnej odrode.