Slider
júl 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

TOPlist

O mne

Volám sa Peter Sasák a pestovaniu citrusových a iných rastlín sa venujem s prestávkami už od detských čias. Moja prvá citrusová rastlina bola z baumarketu a prežila so mnou tri roky od roku 2002, ale potom uhynula. Väčšie úspechy som zaznamenal s pestovaním chilli a preto som sa sústredil na túto oblasť, hoci som stále pestoval asi iba do 10-15 rastlín pokrývajúcich osobnú spotrebu.

Najväčší rozmach záujmu u záhradkárčenie a pestovanie netradičných rastlín u mňa nastal v roku 2006, keď prístup k internetu a rozmach fór a webshopov začal ponúkať prístup k dovtedy nepredstaviteľnému množstvu rastlín. Pre dobré skúsenosti s pestovaním chilli a paradajok so sa pustil do rozšírenia odrodovej skladby, čo som výrazne utlmil v roku 2014, keď počet pestovaných odrôd chilli dosiahol číslo 25 pravých odrôd a paradajok, číslo 30 odrôd. Postupne som rozširoval pestovanie iba o zaujímavé a exkluzívne odrody. Dnes som počet odrôd u paradajok obmedzil na 15 chuťovo najlepších a pestovateľsky najmenej náročných odrôd, ale chilli pestujem vyše 30 odrôd vo rôznych farbách a stupňoch štipľavosti.

V roku 2011 sa do rodiny dostal aj citrus Calamondin, ktorému sa prekvapivo dobre darilo v dome a prinášal stabilnú úrodu. To ma povzbudilo, aby som sa opäť pustil aj do pestovania citrusov a v roku 2013 som mal v kvetináčoch 3 rôzne odrody citrónov a cedrátov. Rok 2013 bol aj rokom učenia a naväzovania kontaktov s citrusármi na Slovensku a v Česku. Postupne som učil vyvarovať chybám, ktoré ukončili aj moje prechádzajúce pestovanie a nakúpil som niekoľko rôznych odrôd mandarínok, pomarančov a citrónov. Vďaka zabezpečeniu zdrojov podnoží od skúsenejších citrusárov som sa mohol pustiť aj do štepenia, čo prinieslo najväčší rozmach do pestovanej odrodovej skladby. Dnes mám v opatere vyše 60 rastlín 40 rôznych odrôd.

V rokoch 2012 a 2013 sa do môjho záujmu dostali aj bylinky, netradičné ovocie a zelenina spolu so subtropickými a tropickými okrasnými rastlina. S pestovaním niektorých prestal pomerne skoro kvôli náročnosti zabezpečenia vhodných podmienok. Ale aj napriek tomu mi ostalo slušné množstvo rastlín, ktoré zaberajú s citrusmi čoraz väčšiu plochu. Najväčšie zastúpenie majú spomedzi subtropických rastlín figovníky, ktoré dopĺňajú rastliny prispôsobené nášmu podnebiu ako čučoriedky, zemolezy, zantoxyl a mnohé iné.

Medzi inými som sa začal venovať aj rozmnožovaniu netradičných ihličnatých drevín a parkových stromov, kde medzi moje obľúbené patrí Sekvojovec mamutí, Metasekvoja a Borovica Jeffreyho.

V súčasnosti sa zameriavam na pestovanie rastlín, ktoré dokážu prežiť vo voľnej pôde v miestnych klimatických podmienkach a na kontajnerové rastliny, ktoré dokážu zaplodiť počas letnenia a neprenášajú plody cez sezónu. Preto sa najväčšej obľube u mňa dostáva mandarínkam a klementínam s mrazuvzdornými citrusovými hybridmi. Mojou výhodou je viac kontinentálne podnebie, ktoré hoci máva tuhšie zimy, tak prináša stabilnejšie teploty, čo umožňuje mať rastliny vonku počas dlhšieho obdobia a vykladať ich skôr zo zimoviska.