Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Verna

Berna, Vernia

Významná španielska odroda. Strom je vzrastný, rozložitý a úrodný, mladé výhony sú fialové s malými tŕňmi, ale býva aj beztŕnitý. Je čiastočne remontantný, obdobím dozrievania skôr neskorý, málo odolný voči chladu a má sklon k striedavej plodnosti. Plody sú stredne veľké, vajcovité alebo široko eliptické, krk krátky, špička plodu je malá. Oplodie má jasne žltú farbu, stredne silné, z letnej úrody býva tenšie a často zelené, zrnité, hrubé olejnaté s stredne priliehavé, dužina je menej šťavnatá ako u odrody Eureka. Semien má málo a sú malé alebo žiadne. V Španielsku sa pestuje na letnú produkciu, keď plody väčšinou pochádzajú z jarných citrónov, ktoré držia pozoruhodne dobre na strome a dajú sa zbierať v júni, vďaka čomu s ostatnými trhovými odrodami pokrývajú dopyt počas celého roka. Druhý zber plodov má menej kvalitné menšie plody, niekedy má aj tri úrody do roka, vtedy je tretia úroda kvalitnejšia ako druhá.

Je málo odolný voči mal-seccu. Na podpníku poncirus a Benton má šťavnatejšie plody, Volkameriana a kríženec Cox podporujú vysoký rast a veľkosť plodov, Fraser naopak tvorí menšie plody. Na Bigarádii dochádza k výraznému prerastaniu podpníka.

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

Moje skúsenosti

rezkovanec, 2013/nadobudnutie: 2014

V mojich podmienkach sa zatiaľ veľmi neosvedčila, ale práve pre svoju nesmiernu plodnosť. Pravidelne kvitne 2-3x do roka, a preto má malé prírastky. Keby to nebola mladá a malá rastlina, nemal by som s tým problém, ale teraz musím kvety aj malé plody pravidelne odstraňovať, čo vysiluje rastlinu aj mňa. Očakávam, že ak podrastie, stane sa výbornou rastlinou aj vďaka svojej húževnatosti a plodnosti. Pozitívne hodnotím, že dobre drží listy počas studeného zimovania a nepreukázala náchylnosť na nevhodné zásahy pestovateľa a počasia, preto odporúčam aj začiatočníkom. Vďaka svojim vlastnostiam je to dobrý adept aj na pestovanie v interiéri.

Rok 2018

Začína sa ukazovať, že pri vhodných podmienkach dokáže rastlina pekne prirastať aj plodiť. Nie náhodou ide o jednu z hlavných odrôd Španielska.

Krátkodobá mrazuvzdornosť overená do -6°C, dlhodobá do -2°C, neoplatí sa s ňou riskovať.