Slider
júl 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

TOPlist

Starostlivosť

Tajomstvo prosperujúcich rastlín je vždy starostlivosť. Nie je to inak ani pri citrusoch, ktoré si tiež vyžadujú pozornosť pestovateľa. Keďže ide o stromy pestované v kvetináčoch, kombinuje starostlivosť o citrusy prvky pestovania rastlín v kvetináčoch, ale aj tie, ktoré poznáme z pestovanie ovocných stromov. 

Citrusy počas svojho života hlavne hnojíme, striháme, presádzame a zalievame. K týmto hlavným činnostiam sa pripája aj rosenie, postreky, ošetrenia rán a koreňov, odstraňovanie škodcov a iné občas vykonávané činnosti, na ktoré si ani pri písaní nespomeniem. Na tejto stránke nájdete moje rady, postupy a skúsenosti v sekciách Hnojenie, Presádzanie, Rez, Substrát a Zavlažovanie. 

Netreba zabúdať, že individuálne podmienky pestovania sa musia prispôsobiť aj v týchto oblastiach a otvára sa priestor aj pre experimenty. Napríklad pri reze citrusov môžeme byť až nekonečne nápaditý a aplikovať mnohé postupy a tvary známe z pestovania ovocných stromov. Vždy pritom musíme brať do úvahy individualitu, tej ktorej rastliny. To všetko sú veci, ktoré sa učíme postupne počas pestovania a rokmi a tieto vedomosti kopia a stále lepšie zúročujú. Samozrejme aj majster tesár a utne a aj skúsenému záhradkárovi uhynie rastlina, ale to sú veci, ktoré nás majú posúvať dopredu a učiť nás. Napriek tomu neúspech mnohých odradzuje, hoci zo začiatkov môže patriť k citrusárčeniu. Aj môj prvý citrónovník už dávno uhynul a prišiel som o niekoľko rastlín. Najzraniteľnejšie sú z tohoto pohľadu mladé rastliny, ale aj stará vitálna rastlina sa môže ľahko stať obeťou zlého pestovateľského zásahu. 

Dúfam, že Vám tieto sekcie mojej webstránky pomôžu a poradia.