Slider
júl 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

TOPlist

Meyer

Dwarf Chinese, Grant, Myers, Peking Lemon

Pochádza z Činy, odkiaľ ju do USA v roku 1908 priviezol pracovník ministerstva pôdohospodárstva Frank N. Meyer. On ho objavil neďaleko Pekingu pestovaný ako ornamentálny, málo tŕnitý ker v nádobe. Pri nedostatku svetla a premokrení zhadzuje listy, preto v zime vyžaduje chladné a slnečné stanovište. Kvety má biele z vonkajšej strany mierne ružové, pomerne veľké a vonné.

Plody sú kvalitné, príjemné kyslé, v plnej zrelosti mierne nasladlé, dajú sa jesť aj s kôrou, ktorá je tenká, hladká a chýba jej typická citrónová vôňa. Tvar plodov kolísa od vajcovitého k podlhovastému, až ku takmer guľatému. Plod má iba malú bradavku, ktorá je väčšinou aj nezreteľná. Je remontantný a násadu je dobré včas regulovať. Typické pre neho je, že plody z tretieho kvitnutia do začiatku zimovania nedorastú, ale zožltnú a sú zrelé. Ak ich ponecháme na rastline, potom na jar začnú opäť zelenieť a pokračovať v raste. V perióde zrenia opäť zožltnú a oplodie dostane  v plnej zrelosti oranžový nádych, stráca kyseliny a zosladne. Je odolnejší voči chladu ako klasický citrónovník a dobre sa prispôsobuje prostrediu. Pre mnohé vlastnosti sa pokladal za kríženca citrónu a pomaranča, dokonca za mandarínku, ale tento predpoklad sa nezdá byť pravdivým. 

Dužina je obvykle tmavo žltá, jemná, veľmi šťavnatá, ale šťava je bledá s odlišnou vôňou pripomínajúcou sladký lajm. Má 10 segmentov s jemnými membránami a 5-20 guľatých semien. Pre slabú kôru, ktorá zle znáša prepravu sa nestal rozšíreným exportným ovocím.

U nás by malo existovať 5 klonov, medzi nimi aj bezviróny klon "Meyer Improved", ale aj panašovaný Meyer. Napriek všetkým výhodám reaguje citlivo na každý nesprávny zásah pestovateľa a zhadzuje listy.

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

Moje skúsenosti

rezkovanec 2014/nadobudnutie 2015

Zatiaľ vlastním malú rastliny, ktorá nemá tendenciu kvitnúť a pomaly prirastá. Preukazuje sa jeho citlivosť na nevhodné zásahy a sklon k zhadzovaniu listov. Môj záujem o túto odrodu vzbudili netradične mierne sladšie plody a ich možnosť zafarbenia sa až do oranžova.

Na jar 2016 rastlina prvýkrát kvitne, kvitnutie opakuje pri druhej rastovej perióde v júni a spomalila aj svoj rast.

Overená krátkodobá mrazuvzdornosť do -6°, dlhodobá -2°C, ale podľa mňa je ešte priestor na pohyb nižšie.