Slider
júl 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

TOPlist

Mrazuodolné citrusy

Už desaťročia sa vyvíja intenzívna snaha o vyšľachtenie citrusov znášajúcich chladnejšie počasie v okrajových oblastiach mierneho a subtropického pásma. Cieľom je posunúť možnosť pestovania jedlých citrusových plodov aj do oblastí, kde to predtým možné nebolo. Úspechy prichádzajú pomaly, ale niektoré indície dávajú tušiť, že cieleným krížením a vyhľadaním vhodným mrazuodolným pôvodných druhov, je možné zvýšiť znášanlivosť na mráz až k hodnotám, ktoré vydrží poncirus trifoliata, ako najodolnejší z príbuzných rodu Citrus. 

Napriek tomu je minimálna možnosť, že sa blízkej dobe objaví citrus s chutnými plodmi a dostatočnou mrazuodolnosťou pre podmienky našich vinohradníckych oblastí. Väčšie úspechy sa dosahujú s figovníkmi, ale aj u nich sa odolnosť proti mrazu zvyšuje len pomaly a jedna drsnejšia zima, ako bola napríklad tá na prelome rokov 2016 - 2017, dokáže snahu pestovateľa dokonale zničiť a vrátiť ich na začiatok. Aj keď sa už objavili citrusy, ktoré celkom dobre znášajú aj našu zimu a vo voľnej pôde prežijú s minimálnou ochranu, tak je problém s kvalitou plodov, dobou ich dozrievania (nestihnú dozrieť), veľkým počtom semien a dostupnosťou kvalitného rastlinného materiálu. 

Najlepšiu mrazuodolnosť dosahujú opätovné (dvojité) krížence s poncirom trifoliata, čo ale nepriaznivo ovplyvňuje chuť. Lepšie chuťové vlastnosti majú krížence ponciru (citranže, citrumelá) opätovne skrížené s druhmi so sladkými plodmi, no tam sa výraznejšie zvykne znižovať mrazuvzdornosť. V poslednej dobe sa skúšajú krížiť krížence citranží a citrumel s dobrou chuťou s poncirom, ale stále sa nedosahuje vytúžená odolnosť proti mrazom. Napriek tomu sa do popredia pretláčujú aj pôvodné druhy s dobrou znášanlivosťou na mráz ako Yuzu (C. Ichangensis). Najviac sa poslednú dobu spomína asi Trifeola (Mineola x poncirus) a USA 119 (Succory x citrumelo), ktoré sú chuťovo veľmi dobré a vynikajúco zvládajú aj mráz, hoci u nás sa musia vo voľnej pôde pestovať s patričnou ochranou. Problémom u oboch odrôd môže byť  dlhá doba nutná na dozretie plodov a u USA 119 aj nutnosť veľkého vzrastu k udržaniu plodov (spomína sa výška takmer 2 metre). 

 
Aký mráz vydržia?

- 2°C   znesie aj dlhodobo väčšina citrusov bez plodov, ale vážne poškodzuje plody citrónu, cedrátu a lajmu

- 4°C   krátkodobo vydrží väčšina citrusov, poškodzuje všetky kvety citrusov aj plody

- 5°C   hranica znášanlivosť pre citróny

- 7°C   krátkodobo vydrží pomaranč bez kvetov a plodov, bigarádia a niektoré mandariny unšiu

- 9°C   krátkodobo znesú mandariny unšiu v dormancii, hynie citrónovník, koruna pomarančovníkov namŕza

- 12°C   znesú citranže a citranžkvaty, ale len krátkodobo, znesie krátkodobo kumquat a C. junos

- 15°C   znesú citranže Morton, Rusk a Savage

- 16°C   vydrží Sláva Mičurina bez kvetov a plodov

- 24°C   vydrží Poncirus trifoliata a Eremocitrus glauca

 

Trifeola údajne dokáže prekonať takmer rovnako silné mrazy ako poncirus a prežila aj - 19°C, samozrejme bez plodov a v dormancii. Jej hendikepom je, že plody od odkvitnutia po dozretie potrebujú cca 10 mesiacov. USA 119 by bez väčších problémov malo vydržať - 12°C, preto by sa u nás mal dať pestovať s jednoduchšou ochranou. Problémom je tiež dĺžka dozrievania, keď na správne vyzretie potrebuje čas do novembra až decembra. Sláva Mičurina sa s úspechom dá pestovať s primeranou ochranou, ale plody môžu mať veľa semien, hoci chuť je dobrá. Ostatné hybridy sa väčšinou používajú na podnože práve kvôli trpkosti a horkosti v plodoch po poncire. Veľmi pozitívne hlasy sa ozývajú ku krížencovi s názvom Poncirus x unšiu ITSZ Praha, ktorý podľa skúseností vydrží mrazy ako poncirus trifoliata, a aj chuťovo je na tom ako mandarínka priemernej až horšej kvality (čo vôbec nie je zlé). No ukázalo sa, že zle sa vrúbľuje a rád zhadzuje plody, ale stále patrí medzi najnádejnejších adeptov na pestovanie v našich exteriérových podmienkach. 

Pri týchto citrusoch je nutné stále myslieť na fakt, že za všetko sa platí istá cena. Aj keď sa hranica odolnosti citrusov posúva stále nižšie, je problém kvalitou plodov, čo je daň za kríženie s nie príliš chutnými príbuznými citrusov. Ale ako rarita a zaujímavosť si určite zaslúžia miesto v skleníkoch, zimných záhradách a aj domoch a bytoch.