Slider
júl 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

TOPlist

Choroby a škodcovia

Pestovanie citrusov nám môžu znepríjemniť a skomplikovať rozličné choroby a škodcovia. Aspoň čo sa chorôb týka, tak sme na tom oproti pestovateľským krajinám na tom výrazne lepšie a hlavne závažné choroby, ktoré postihujú plantáže sa nám vyhýbajú. Je to vďaka opatrnosti citrusárov a podmienkam dovozu rastlinného materiálu zo zahraničia, aj keď niektoré nebezpečné choroby sa občas vyskytnú aj v našich podmienkach. Horšie je to už so škodcami, ktorí si našli cestu aj k nám a celkom sa tu udomácnili. Najčastejšie sa stretávame s ťažko odstrániteľnými puklicami, červcami, molicami, roztočmi, menej so štítničkami a voškami. Občas sa pritrafí aj netradičný škodca a aj otázka, ako sa proti nim brániť.

Dnes je trend biologických prípravkov a eko prístupov, ktoré sú veľmi šetrné, ale ich účinnosť je niekedy otázna. Napriek tomu pri malom počte rastlín je najlepšou obranou zmytie a osprchovanie, čo je určite najčistejšie a najekologickejšie riešenie. Nevýhodou je prácnosť a pri väčšom počte rastlín, čo u niektorých citrusárov hraničí so Syzifovským úsilím. Preto sa niekedy využíva aj chemická ochrana, ale ani zďaleka nie v množstve, ako v sadoch. 

Najväčšou radosťou je samozrejme zdravá prosperujúca rastlina a plody, ktoré môžeme konzumovať takmer celé a využiť aj kôru, ktorá je bezpečná a bez postrekov na ochranu proti plesniam, ako v obchodoch. Celkovo je aj chuť plodov iná a hoci nedosahujú vždy kvalitu plodov z dovozu, tak verte, že Vám budú chutiť viac.