Slider
máj 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

TOPlist

Grepfruit

Grepfruit (citrus paradisi) zahŕňa skupinu veľkoplodých citrusov, vznikol okolo roku 1750 ako púčiková mutácia pomela alebo šedoku. Je veľmi obľúbený pre svoju osvieživú chuť a nutričnú hodnotu dužiny. Plody grepov obsahujú extrémne množstvo šťavy. 
Grepy sú veľmi prispôsobivé klíme, pestujú sa aj v púštnych podmienkach. Podľa toho v akých podmienkach je pestovaný, sa vyfarbujú aj plody, v suchých a sparných podnebiach majú plody jasnú farbu, a v oblastiach, kde je aj pôda výživnejšia, je vyfarbenie výraznejšie. Na rozdiel od ostatných druhov citrusov, ako sú mandarínky a pomaranče, netrpí takmer žiadnymi chorobami. Znášajú vynikajúco vysoké aj veľmi nízke teploty, bez ujmy znesú pokles až k menej ako -5°C, rovnako ako suchý vzduch, preto sa výborne pestujú v teplých bytoch, kde dorastajú do výšky 2 až 3 metre, v prírode dokonca aj do 15 metrov výšky. 
 
Pestované odrody delíme na žltmasé - biela dužina (blondy), pigmentované - dužina a šupka je ružová alebo krvavočervená a príbuzné druhy a krížencov
 
Grepy sú v bytoch veľmi obľúbené, ale najviac sa im darí v celoročne teplotne temperovaných skleníkoch. Vzhľadom na ich nenáročnosť, ak nám rastliny začnú vykazovať nejaké poruchy, značí to vážnejší problém. Najčastejšími chybami pri pestovaní grepov sú nedostatočná závlaha, kedy sa rastlina z pudu sebazáchovy snaží zachrániť zhadzovaním plodov a listov vo vývine, čomu môžeme zabrániť urýchlenou zálievkou. Grepy si svoju násadu vzhľadom na budúcu veľkosť dozretých plodov často regulujú samé, ale správnou výživou a starostlivosťou vieme ľahko zabrániť tomu, aby sme zostali bez úrody.
 
Ak chcete vlastniť prispôsobivú, nenáročnú plodnú rastlinu, potom je grep správny výber, ktorého jedinou nevýhodou je dlhá doba zrenia plodov.