


Grepfruit
Grepfruit (citrus paradisi) zahŕňa skupinu veľkoplodých citrusov, vznikol okolo roku 1750 ako púčiková mutácia pomela alebo šedoku. Je veľmi obľúbený pre svoju osvieživú chuť a nutričnú hodnotu dužiny. Plody grepov obsahujú extrémne množstvo šťavy.
Grepy sú veľmi prispôsobivé klíme, pestujú sa aj v púštnych podmienkach. Podľa toho v akých podmienkach je pestovaný, sa vyfarbujú aj plody, v suchých a sparných podnebiach majú plody jasnú farbu, a v oblastiach, kde je aj pôda výživnejšia, je vyfarbenie výraznejšie. Na rozdiel od ostatných druhov citrusov, ako sú mandarínky a pomaranče, netrpí takmer žiadnymi chorobami. Znášajú vynikajúco vysoké aj veľmi nízke teploty, bez ujmy znesú pokles až k menej ako -5°C, rovnako ako suchý vzduch, preto sa výborne pestujú v teplých bytoch, kde dorastajú do výšky 2 až 3 metre, v prírode dokonca aj do 15 metrov výšky.
Pestované odrody delíme na žltmasé - biela dužina (blondy), pigmentované - dužina a šupka je ružová alebo krvavočervená a príbuzné druhy a krížencov
Grepy sú v bytoch veľmi obľúbené, ale najviac sa im darí v celoročne teplotne temperovaných skleníkoch. Vzhľadom na ich nenáročnosť, ak nám rastliny začnú vykazovať nejaké poruchy, značí to vážnejší problém. Najčastejšími chybami pri pestovaní grepov sú nedostatočná závlaha, kedy sa rastlina z pudu sebazáchovy snaží zachrániť zhadzovaním plodov a listov vo vývine, čomu môžeme zabrániť urýchlenou zálievkou. Grepy si svoju násadu vzhľadom na budúcu veľkosť dozretých plodov často regulujú samé, ale správnou výživou a starostlivosťou vieme ľahko zabrániť tomu, aby sme zostali bez úrody.
Ak chcete vlastniť prispôsobivú, nenáročnú plodnú rastlinu, potom je grep správny výber, ktorého jedinou nevýhodou je dlhá doba zrenia plodov.