Slider
júl 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

TOPlist

Pestované odrody

Vo voľnej prírode s prirodzeným výskytom figovníkov sa objavujú tradičné figovníky so semenami v plodoch, ale občas sa vyskytnú aj bezsemenné odrody, ktoré tvoria plody bez nutnosti opelenia a kvitnutia, odborne partenokarpicky. Práve partenokarpické odrody sa pestujú u nás, dôvod je jednoduchý, u nás sa nevyskytuje prirodzený opeľovač. Bez opelenia by úspešnosť pestovania klasických stredozemných figovníkov bola u nás nulová, lebo by sa nevyvinuli plody. Veľa ľudí si zasadí semienka z fíg, a pre tento dôvod nemá úspech, navyše sa môže stať, že budú mať samčiu rastlinu tvoriacu len peľ. Partenokarpické figovníky vytvárajú plody spontánne, bez nutnosti zásahu opeľovača, preto nemajú ich plody ani semená. Podľa mňa je to bonus navyše. 

U figovníkov je najväčším obmedzením pestovania teplota. Dobre znášajú aj silnejší mráz do -12 až -15°C, ale pod touto hranicou zvyknú vymŕzať až ku koreňom. V tom je práve figovník umelcom na prežitie - po úplnom umrznutí nadzemnej časti sa dokáže úspešne regenerovať, ak mu nevymrzli aj korene. Na chránených miestach medzi stenami domov, v átriách a závetrí, je schopné vyzreté drevo vydržať aj mrazy pod -20°C, čo sa mi potvrdilo v januári 2017. Tu pôsobí ochrana pevných prekážok proti ochladzovaniu povrchu rastliny vetrom. 

Napriek tomu je množstvo odrôd, ktoré na naše klimatické podmienky nie sú šľachtené a vymrzli by u nás. Najlepšie je si vybrať z novovyšľachtených mrazuodolných odrôd ako Brown Turkey, Peretta a pod., ktoré sú výrazne lepšie prispôsobené chladnému podnebiu. Skvelým výberom je aj množenie z rastlín neznámeho pôvodu, ale u nás dlhodobo úspešne pestovaných - divoké figovníky z vinohradov sú skvelým príkladom. Pri nich vidno aj dôležitosť správneho výberu miesta výsadby, keď sa prevažne nachádzajú na chránených južných svahoch alebo pod opornými múrmi. Hnevajú ma niektorí predajcovia, ktorí s cieľom predať sú schopný uvádzať pri rastlinách nereálne údaje odolnosti. Figovníky vysadené na zlom stanovisku len prežívajú, málo prirastajú a plodia, čo viem ukázať aj u seba. Treba si uvedomiť, že hoci ide o druh s úspechom pestovateľný aj u nás, je nereálne očakávať veľké úrody na nechránených miestach aj na juhu Slovenska. 

Správna lokalita je rozhodujúca a jej chybu nezachráni ani najodolnejšia odroda. Potom je už na vás či chcete odrodu so žltými, alebo fialovými plodmi, s väčšími alebo menšími figami. Skoré odrody sa odmenia aj úrodou dvakrát do roka a potešia sladkými plodmi. Rozdiely medzi chuťou a arómou sú medzi odrodami značné a záleží od našich preferencií čo si vyberieme. 

Ak neviete figovníkom zabezpečiť správne podmienky vo voľnej pôde, tak sa úspešne dajú pestovať aj v kvetináčoch, hoci úroda bude menšia.