Slider
júl 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

TOPlist

Pestovanie a starostlivosť

Citrusy patria medzi obľúbené črepníkové rastliny, hoci cesta k chutným zrelým pomarančom alebo mandarínkam môže byť zdĺhavá. Ako každá rastlina aj citrusy vyžadujú špecifické pestovateľské podmienky a starostlivosť. Musíme pritom myslieť hlavne na pôvodnú domovinu týchto rastlín nachádzajúcu sa v subtrópoch a trópoch a na fakt, že ide o stromy pestované v kvetináčoch. V našich podmienkach je oproti ich prirodzeným menej tepla aj svetla, a keďže sa nedajú pestovať vo voľnej pôde, tak majú na svoj rast menej priestoru. Podmienky blízke ideálnym im vieme vytvoriť iba v skleníkoch, čo patrí medzi luxus, ktorý si nemôže každý dovoliť. 

Jednotlivé podstránky v tejto sekcii sa venujú oblastiam patriacim k pestovaniu citrusov so špeciálnym zameraním na ich pestovanie v kvetináčoch. Sám najlepšie viem opísať podmienky, v ktorých citrusy sám pestujem, preto iba okrajovo zachádzam do problematiky pestovania v skleníkoch a voľnej pôde, hoci v tých sférach prebehlo tiež niekoľko zaujímavých pokusov iných citrusárov. 

Táto sekcia zároveň predstavuje väčšinu problémov, s ktorými som sa stretol pri pestovaní a približuje výzvy domáceho pestovania týchto zaujímavých rastlín. Samozrejme je možné dopestovať chutné citrusové plody aj na Slovensku, ale vôbec to nie je samozrejmosť. Kým si sami vychytáte nedostatky svojho prostredia a chyby v pestovaní a starostlivosti o rastliny, tak môžu uplynúť roky. Až potom budú vami pestované rastliny podávať najlepší výkon vzhľadom na podmienky.

Ďalším faktorom je individualita každej rastliny, ktorú musíme tiež zohľadňovať a tomu prispôsobovať podmienky, čo nemusí byť jednoduché. Požiadavky sa líšia v rámci rodov, ale aj odrôd. Mandarínovníky na ponciruse trifoliata znesú aj trvalejší slabý mráz a občasné silnejšie poklesy teplôt k -10°C, podobne ako hybridy trifoliáty, kým citrónovníky znesú slabé mrazy iba krátkodobo, pomaranče znesú mráz, ale neobľubujú ho, kým tropické druhy citrusov môžu pri mraze hynúť. Preto je najlepšia skúsenosť vlastná, ale vždy je dobré dať si poradiť od skúsených pestovateľov. Tiež som v začiatkoch pri rozhovoroch s ľuďmi, od ktorých som si zaobstaral rastliny, strávil rozhovorom celé hodiny, pričom každý mal iný prístup a zaužívané finty a postupy. Vďaka tomu som sa vyhol mnohým začiatočníckym chybám.

Každý rokom experimentujem a hľadám si najvhodnejšiu cestu pre moje podmienky, lebo skoro som zistil, že nemusí všetko fungovať u každého. To je aj dôvod, prečo na fórach nájdete často odlišné odporúčania. Preto prosím pristupujte k informáciám na tejto stránke, ako k dobrým radám a nie univerzálnym nositeľovi pravdy.

Príjemné čítanie a keby ste mali problém, pokojne ma kontaktujte.