Slider
júl 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

TOPlist

Rozmnožovanie citrusov

Citrusy sa dajú množiť generatívne semenami, ale častejšie sa množia vegetatívne, teda časťami rastliny. Generatívne množenie sa používa hlavne pri získavaní podložiek (podnoží), lebo niektoré citrusy rastú na vlastných koreňoch pomaly, majú slabý koreňový systém alebo sú citlivé na pôdne podmienky (viac o tejto problematike nájdete v sekcii Podnože). Navyše treba počítať s tým, že doviesť semenáč do plodnosti môže trvať aj desiatky rokov, niekedy aj polstoročie. mnozenie-semenamiSamozrejme, existujú aj výnimky, ktoré aj pri pestovaní zo semena zakvitnú po troch až piatich rokoch, ale tvoria skôr výnimku. Pre tieto dôvody sa najčastejšie používa vegetatívne rozmnožovanie, ktoré urýchli nástup rastliny do plodnosti.

Existuje niekoľko spôsobov vegetatívneho množenia, z ktorých sa pri citrusoch najčastejšie používa rezkovanie a štepenie, menej očkovanie. Každá z týchto techník množenia má svoje špecifiká a nemusí byť vhodná pre všetky citrusy. Preto sa im podrobnejšie venujem na samostatných stránkach v tejto sekcii. 

Napriek niektorým výzvam spojených s pestovaním citrusov od semien, je to najlepšia cesta pre začínajúcich pestovateľov skúsiť si starostlivosť o rastliny. Najlepšie sa takto naučia korigovať chyby pri pestovaní a osvoja si správne postupy pri pestovaní, navyše stále menej bolí prísť o rastlinu po polroku a zistiť, kde človek robil chybu, ako stratiť dospelú plodiacu rastlinu, do ktorej musel investovať nemalú finančnú čiastku. Semenáče sa neskôr dajú zaštepiť s vhodnou odrodou získanou od citrusára za symbolickú cenu a často tento úkon vykoná samotný citrusár.

V obchodoch a hobby marketoch sa dnes dajú kúpiť už plodiace citrusové rastliny za akceptovateľné ceny. Takmer všetky sú štepené a pestované v subtropickom pásme, čo sťažuje ich pestovanie na Slovensku. Problémom je, že tento fakt Vám nikto nepovie. Rastliny sa musia adaptovať na podnebie a podmienky Slovenska, čo často nedokážu a tieto rastliny aj u skúsených citrusárov mnohokrát hynú po dvoch rokoch. Preto je lepšie skúsiť si zabezpečiť rastliny prispôsobené našim podmienkam výsevom vlastných podložiek (podnoží) a štepením či očkovaním zo slovenským podmienkam adaptovaným citrusom.