Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Balog

 Moje skúsenosti

rezkovanec 2014 (vlastnoručne odobrané odrezky)

Odroda citróna dlhodobo pestovaná manželským párom Balogovcov, ku ktorej sa dostali vo forme daru. Na počesť zosnulého pána Baloga som ho vo svojej zbierke označil jeho rodinným menom. Určiť odrodu je problém, lebo aj darca medzičasom zomrel, a preto sa neviem dostať k podrobnejším informáciám. Citrón u rodiny dobre prosperuje už vyše 25 rokov a pri nadobudnutí už plodil. Z dôvodu, že nevidím miesto štepenia usudzujem, že pravdepodobne ide o zakorenený odrezok. K tejto skutočnosti sa prikláňam aj vďaka opisu histórie rastliny jeho súčasnou majiteľkou.

balog2Ide o dobre aklimatizovaný citrus, ktorý sa počas teplých mesiacov letní vonku a zimu prečkáva v chladnej presklennej verande, kde teplota kolíše medzi 10-15°C. Rast je stredne rýchly až rýchly a rezky sa dobre ujímajú aj pri zlých podmienkach. Najväčšou výhodou rastliny je jej húževnatosť a adaptabilita, ktorú dokazuje aj schopnosťou prežiť zimu nad radiátorom v suchom vzduchu. Plody sú stredne veľké, vajcovité s malým pupkom. Vyfarbujú sa do citrónovo žltej, ktorá je typická aj pre dužinu, ktorá je kyslá. Podľa slov majiteľky sú citróny kyslé vždy, ale nie až tak ako tie z obchodov. Kôra je stredne hrubá, o niečo tenšia ako pri bežných tržných odrodách. Tŕne sú drobné, ale husto pokrývajú konáre rastliny a absentujú len na najstaršom dreve. 

Podľa znakov viacero citrusárov usúdilo, že je to pravdepodobne klon Meyeru s hrubšou šupkou. Proti hovoria niektoré znaky, ale len medzi citrusármi na východe Slovenska sa šíri niekoľko klonov s rozdielnymi vlastnosťami, ktoré sú pomenované Meyer. Za túto teóriu hovorí aj vek rastliny a všeobecná dostupnosť tohto citrónovníka v Československu. 

Krátkodobá mrazuvzdornosť overená do -6°C, dlhodobá do -2°C.

balog1 Fotky materskej rastliny.