Slider
júl 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

TOPlist

Prostredie

Citrusy sa prirodzene vyskytujú od studených subtrópov po tropické oblasti. Väčšina sa najlepšie cíti v teplom subtropickom prostredí a v tropickom mávajú citrusy problém s dozrievaním a zle sa im vyfarbuje šupka plodov. Napriek tomu existuje aj dodnes snaha krížením a vyberaním vhodných jedincov s mutáciami na posúvanie hranice pestovania citrusov až do teplejších oblastí mierneho pásma. Úspechy sa v tomto snažení dosahujú, ale kvalita a chuť plodov je takmer vo všetkých prípadoch nízko hodnotená. Na Slovensku sa jedlé citrusy dajú pestovať celoročne len v skleníkoch, prípadne v nádobách s prenášaním rastlín na chránené bezmrazé miesto počas zimy. Keďže citrusy v skleníku nepestujem vôbec, venujem sa v tejto sekcii spôsobom pestovania rastlín, ktoré osobne poznám - celoročne v interiéry a s premiestňovaním rastlín podľa ročného obdobia medzi interiérom a exteriérom.

Každý pestovateľ má odlišné podmienky, v ktorých svoje rastliny pestuje. Často treba brať do úvahy aj konkrétnu mikroklímu v oblasti alebo rôznych častiach pozemku. U nás sa dá s úspechom pestovať celoročne na voľnom priestranstve bez ochrany iba citrónovník trojlistý (poncirus trifoliata), hoci viacerí citrusári dokázali v exteriéry bez ochrany pestovať aj iné krížence tohto príbuzného citrusov, hlavne citrumelá a citranže. S úspechom sa robia pokusy aj s inými extrémne odolnými citrusmi a ich príbuznými, ale k úspechu sa musia spolu zísť vhodná, čo najteplejšia klimatická oblasť pestovania a pozorne vybrané miesto s prihliadnutím na mikroklímu. Preto sú tieto úspechy zaznamenané väčšinou na dobre chránených miestach medzi domami, v juhozápadných a juhovýchodných rohoch budov alebo átriách.

Moja pestovateľská poloha na východnom cípe Bodvianskej pahorkatiny sa vyznačuje v slovenskom ponímaní teplým, mierne suchým a stredne veterným prostredím. Vďaka špecifickým charakteristikám územia ide o najsuchšiu oblasť Košickej kotliny, keď väčšina zrážok spadne v údolí Hornádu vzdialenom cca 7 kilometrov a pri dolnom údolí Kaňapty a Bodvy vzdialenom na západ cca 8 kilometrov. Merania zrážok ukazujú pomerne veľkú odchýlku vo výdatnosti zrážok oproti ostatným oblastiam Košickej kotliny, čo poukazuje na dôležitosť vnímania miestnej mikroklímy.

Vďaka teplotným charakteristikám podnebia sa mi s úspechom darí vonku pestovať iba poncirusy, ale zaujímavé výsledky sa ukazujú aj pri citrumelách. Problém je v tom, že jedna silnejšia zima dokáže narobiť veľké škody. Najškodlivejšie sú dlhodobé dvojciferné teploty pod bodom mrazu, ktoré už citrumelá vedia vážne ohroziť. Dá sa vysloviť záver, že keď zamrznú prirodzené vodný plochy tak, že sa na nich dá bez ohrozenia korčuľovať, potom nastáva zlomový bod aj pri pestovaní odolnejších subtropických rastlín. Pomôcť prekonať im zimu vieme vhodnou ochranou, ktorá ale tiež nie je všeliekom.

Určite ešte niekoľko desaťročí bude platiť pravidlo, že pri pokusoch s vonkajším pestovaním citrusov sa budeme stretávať s krížencami poncirusu trifoliata, yuzu a nanajvýš s mandarínovníkmi unšiu.