Nezaradené
Kvitnutie v plnom prúde
15. mája 2018
0

Pestujem citrusy spôsobom letnenia na voľnej ploche záhonu a zimovania v garáži, čo prináša plusy aj mínusy. Jednou z nevýhod je aj nemožnosť ovplyvniť dobu kvitnutia alebo ju aspoň urýchliť, lebo všetko riadi počasie. Ideálnym by bolo, ak by citrusy odkvitli už začiatkom marca, čím by si zabezpečili maximálne množstvo slnečného svetla pri tvorbe plodov. Ale aj napriek tomu som spokojný, keďže sa oproti minulému roku začína končiť kvitnutie o takmer celý mesiac skôr. 

Aj tento rok potešili rastliny, ktoré kvitnú u mňa prvý raz. Ide o grep Hrebienok, mandarínky Ichimaru a Kelasurskyj, pomaranč Prostějovský, čo vie vždy potešiť. Klasicky majú najviac a najkrajšie kvety pomarančovníky, ale ani ostatné nezaostávajú. So šťastím a poctivou starostlivosťou budú tento rok na koniec jesene a začiatok zimy dozreté na nakusnutie mandarínky, klementínky, pomaranče, rôzne hybridy a možno aj grep. Osobne som zvedavý na chuť Thomasvillu, ktorá pozitívne prekvapila už mnohých ľudí aj predo mnou, ale plody mi počas zimovania zatiaľ vždy odpadli, lebo rastlina kvitla až s druhou rastovou periódou v auguste.

Toto obdobie je náročné na prísun vlahy a živín, ale počasie mi situáciu neuľahčuje, pretože tu nezapršala ani kvapka už celé tri týždne a aj predtým spadol necelý 1 milimeter zrážok za predchádzajúce dva týždne. Polievať musím každý deň, pri chladnejšom počasí obdeň, čo je náročné. Zároveň striekam listovým hnojivom, ale len raz som použil kryštalické do zálievky, lebo bez dažďa by zasaľoval substrát. Citrusy sú počas kvitnutia extrémne náročné na živiny, dokonca viac ako pri rastovej perióde. Dobrá výživa zabezpečí, že zhadzujú menej plodov, a o to je potom lepší výber pri prípadnej redukcii plodov (vždy je lepšie sa trápiť, ktoré plody odstrániť ako sa zamýšľať, prečo nemám plody).

Pre mňa osobne je obdobie kvitnutia citrusov na jar najobľúbenejším úsekom pestovania, lebo odzrkadľuje vitalitu rastlín aj prácu pestovateľa. Vďaka nemu viem, že či o rastliny bolo dobre postarané po stránke výživy v lete a na jeseň predchádzajúceho roka, aj to ako prezimovali. Veľká škoda, že cez počítač sa nemôžem podeliť o úžasnú vôňu kvetov. Aspoň si vychutnajte fotky vybraných rastlín. Verím, že na jeseň sa objavia ďalšie fotky, ale už plodov.

Pridaj komentár