Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Hrebienok

Grep z Hrebienka, Popradský Grep

Semenáč vysadený pred vyše 40 rokmi zo semien z jedných z prvých zásielok plodov grepu, ktoré sa na Slovensko dostali. Názov získal po mieste, kde je od svojho vysiatia pestovaný - na lanovej stanici Hrebienok. Prvýkrát zakvitol po 30 rokoch pestovania a neskôr aj úspešne plodil. Posledné roky plodí menej, ale našťastie prežíva v úctihodnej nadmorskej výške 1285 m. Lanovková stanica poskytuje rastline celoročnú ochranu, vďaka čomu sa má celoročné teplé pestovanie.

Plody sú okrúhle, v porovnaní s inými grepy vraj majú tenšiu šupku a sú sladšie.

Vďaka skutočnosti, že ide o plodiaci semenáč, ktorý v neideálnych podmienkach prináša plody a prežíva v dobrej kondícií, má rastlina pre citrusárov nesmierny význam. Jeho rozširovanie je vďaka tomu zaistené, ale rastlinu tejto odrody stále vlastní iba niekoľko nadšencov, preto je ešte stále raritou.

Moje skúsenosti

štepenec na bigarádii 2012/nadobudnutie 2015

V kombinácii s podpníkom ide o rýchlo rastúcu rastlinu, ktorá pekne prirastá, dobre reaguje na rez a pekne sa tvaruje s malým usmernením. Veľmi dobre reagoval na silnejší rez po jeho nadobudnutí od popradského pestovateľa. Zatiaľ ešte nekvitol, ale už začína nadobúdať patričné rozmery na udržanie niekoľkých plodov. Môj záujem vzbudila rastlina pre svoju deklarovanú nenáročnosť a dobrú kvalitu plodov. Voči nevhodným pestovateľským zásahom sa ukazuje ako odolný, lebo hneď po získaní rastliny mi mierne omrzla v aute, pričom dobre regenerovala.

2018 - Prvé kvitnutie po ozaj dlhej dobe prinieslo len niekoľko kvetov. Ukazuje sa, že na bigarádii nemá v láske dlhé studené zimovanie a vždy ku koncu zimovania rastlina zožltne, no neskôr po vyložení sa jej farba do listov vracia. Ide pravdepodobne o stav nedostatku živín, štepence na poncirusoch sa takto neprejavujú, čo ukazuje, že bigarádia je fakt skôr interiérový a skleníkový podpník.

Veľkou výhodou je mrazuvzdornosť, ktorú som nechtiac aj lepšie preveril a ukázalo sa, že rastlina znáša krátkodobo do -8°, dlhodobo -4°C, čo ma pozitívne prekvapilo. Len to dokazuje fakt, že svetlé grepy dokážu byť aj veľmi odolné mrazom.