Citrusy
Najobľúbenejšie sú mandarínky
20. marca 2018
0

Väčšina ľudí zaujímajúcich sa o pestovanie citrusov a aj začínajúcich citrusárov má istý fetiš k mandarínkam. Neviem čím to je, ale potvrdili mi to viacerí citrusári – každý túži po mandarínke. U nás ide určite o veľmi populárne ovocie aj keď sa pozriem po ponuke ovocia v obchodoch. Mať taký plodiaci strom doma, je určite snom mnohých, preto sa mandarínky rozchytajú vždy na úvod predajných výstav a osamelé citrónovníky, pomarančovníky, grepy a krížence čakajú, kým sa pri nich niekto pristaví.

No možno spomedzi všetkých citrusov sú mandarínky najšpecifickejšie a vyžadujú najviac znalostí a umu množiteľa aj pestovateľa.

Na úvod musím upozorniť, že nie sú mandarínky ako mandarínky. Kvalita, chuť, termín dozrievania, počet semien, veľkosť plodov, ich tvar sa môžu veľmi líšiť. Bolestne pozerám na markety, kde sa dostáva z mandarínok fakt to najhoršie, čo Španielsko a Taliansko vyprodukuje a u nich na to nie je odbyt. Ide buď o nechutné kvázimandarínky, neskoré odrody, krížence, ktoré viac podelili po druhom rodičovi. Tu by som bol pri nákupe veľmi opatrný a vybral si z obchodu, ktorý sa na citrusy špecializuje alebo oslovil citrusára.

Len mandarínok existujú štyri skupiny – stredozemné (deliciosa), vznešené (nobilis), všeobecné (reticulata), satsuma/unšiu (unshiu) plus máme dve príbuzné skupiny, a to maloplodé a mandarínkam podobné druhy (rôzne hybridy). Komerčne najviac rozšírené sú unšiu a krížence, keďže zvyknú spájať dobrú chuť s bezsemennosťou a šťavnatosťou. Existuje aj istý rozpor medzi citrusármi, čo sa týka chutí, pretože niektoré odrody s veľkým počtom semien sa radia medzi najchutnejšie, no veľký počet semien zhoršuje možnosť si tú kvalitu vychutnať (napr. odroda Paterno).

Zaujímavosťou pri mandarínkach je, že zvyknú byť háklivé na podpník. Odvádza sa to k potrebe zimného pokoja/hybernácie, pričom bez nej trpia hlavne unšiovky. Existuje dokonca presvedčenie, že najvhodnejším podpníkom pre unšiovky a ich krížence je poncirus, ktorý sa používa v ich domovine v Japonsku, ale aj v Chorvátsku. Sú známe prípady zlej kompatibility s obľúbeným podpníkom citrumela a všeobecne zle rodia aj na bigarádii (všetky, nielen unšiovky), preto sa aj v stredomorí využíva práve poncirus a citranže. To vedie k špecifikám nutnosti uskladniť tieto rastliny na zimu do prostredia, kde je aspoň po dobu 2-3 mesiacov teplota 0-10°C (niekedy sa uvádza 0-8°C), čo im pomáha v dlhovekosti a dobrom raste. Práve chladné zimovanie, ktoré je pri ostatných odrodách odporúčané, je tu nutnosťou, čo robí ich pestovanie zložitejším. Ale aj tu sú druhy, ktoré znášajú lepšie aj kratšie obdobia oddychu, a to klementíny a stredozemné mandaríny.

Obmedzením je aj ich tempo rastu. Rýchlejšie rastúce druhy citrusov skôr ospravedlnia chyby v pestovaní a starostlivosti, lepšie sa na nich opravuje zlý strih. Väčšina mandarín je však pomaly rastúca, niektoré dokonca extrémne pomaly. Je to výhodou pri konečnej veľkosti rastlín, ale nevýhodou v prvých rokoch.

Preto platí, že hoci sú najžiadanejšie, tak nie sú pre začiatočníkov najvhodnejšie.

Pri výbere správnej odrody tiež môže nastať problém. Spektrum chuti siaha od plnej kyslo-sladkej, po extrémne mdlé sladké, korenisté tóny až mierne horké. Ja osobne uprednostňujem sladko-kyslú chuť unšioviek. No niekto má radšej typickú chuť klementínok, alebo korenistú chuť typickú pre reticulaty. Rád by som upozornil, že na pestovanie sú najmenej problematické skoré odrody, ktoré dozrejú v jednom roku s kvitnutím pri našich teplotách. Sem možno zaradiť takmer všetky unšiovky okrem neskorých, skoré klementíny a skoré krížence mandarín, problematickejšie je to s ostatnými druhmi, ktoré na dozretie potrebujú dlhšie obdobia.

Medzi odporúčané odrody by som zaradil:

Okitsu – skorá unšiovka, podľa niektorých zdrojov kríženec s poncirus trifoliata. Rastie slušne a plodí bohato a pravidelne, chutné bezsemenné plody. Jedna z najbezproblémovejších odrôd o čom svedčí aj jej obľúbenosť medzi citrusármi.

Chahara –  skorá až superskorá unšiovka so slušným rastom a spoľahlivou plodnosťou. Určite rastie slabšie ako Okitsu, no kvalita plodov je minimálne rovnako dobrá, ak nie lepšia, bezsemenná.

Zorana – kúsok podceňovaná chorvátska odroda, ale má bezsemenné plody vynikajúcej kvality a veľmi slušný rast.

Satsuma x Clementina – podobne ako Zorana býva menej vyhľadávaná, no má v porovnaní s ostatnými mandarínkami rýchly rast, čím sa viac podobá na klementínky. Plody sú vynikajúcej kvality a pri dozretí krásne oranžové.

Miyagawa – osobne mám vo svojej zbierke len klon 00, ktorý dozrieva o dva týždne skôr oproti materskej odrode a je mierne háklivejšia na starostlivosť. Ide skôr o sladkú bezsemennú mandarínku s pravidelným a spoľahlivým rastom. Je veľmi rozšírená a spoľahlivo dostupná u väčšiny citrusárov.

Matsuyama – stredne skorá unšiovka, ktorá patrí medzi chuťovo najlepšie a pravidelne boduje chuťou medzi citrusármi, ale dnes je menej rozšírená.

Marisol – skorá klementínka typickej chuti. V porovnaní s ostatnými klementínami rastie pomalšie, ale stále rýchlejšie oproti skorým unšiovkám. Plody majú maximálne do dvoch semien, sú šťavnaté, krásne oranžové. Bohato kvitne už v mladom veku, ale plody zvykne udržať až neskôr.

Spinoso – veľmi skorá klementína stredne rýchleho rastu s menšími plodmi. Bezproblémová a spoľahlivá odroda.

Corsica 2 – sladká a šťavnatá klementínka s maximálne 7 semenami. Plody má menšie až stredné a zvykne spoľahlivo prirastať.

Nova – hybridná mandarínka s vysokokvalitnými plodmi, ktoré sa aj u nás ľahko vyfarbujú do oranžovej. Spoľahlivo rastie aj plodí.

Okrem vymenovaných, existuje veľa ďalších odrôd vhodných na pestovanie v našich podmienkach. Veľký záujem je stále o superskoré unšiovky, ale bohužiaľ sa dopyt zle uspokojuje aj pre ich extrémne pomalý rast, čo môže spôsobovať problémy u menej skúsených pestovateľov. Neskoršie odrody zvyknú byť chuťovo výraznejšie a zaujímavejšie, ale ťažšie u nás dozrievajú do tej správnej kvality, keďže gro dozrievania už spadá do obdobia s menším počtom slnečných hodín, čo znižuje obsah cukrov a robí mandaríny vodnatými a mdlými. Paleta odrôd je aj napriek istým obmedzeniam tak široká, že každý si nájdete v chuti aj vlastnostiach tú svoju odrodu.