Slider

Ichimaru

Ichemaru, Bračská Mandarina

Veľmi skorá odroda, ktorá v Chorvátsku postupne nahrádza odrodu "Wakayama". Na rozdiel od nej má o niečo väčšie a chutnejšie plody. Strom je vysoký cez 2 metre s typickou rozložitou a previslou korunou. Ide o najzakrslejšie rastúcu odrodu v Chorvátsku. Listy sa podobajú odrode "Zorana", sú trochu širšie a dlhé asi 9 cm.

Plody sú menšie, dosahujú hmotnosť cca 80 g, sploštené, oplodie skôr oranžovo-červenej farby. Dužina je šťavnatá s príjemnou sladkokyslou chuťou s prevahou kyselín, po odležaní je pomer cukrov priaznivejší. Aj keď dozrieva v polovici septembra, na miestnych trhoch sa objavuje už na prelome augusta-septembra. Je predávaná pod názvom "Bračská mandarina", lebo veľké plantáže tejto odrody sa nachádzajú práve na ostrove Brač.

Je vhodná aj do skleníkov a kvetináčov, kde dozrieva v našich podmienkach koncom októbra spolu s odrodou Chahara.

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

 

Moje skúsenosti

štepenec na poncire 2016/nadobudnutie 2016

Mladá rastlina, ktorú som vlastnoručne štepil z českých vrúbľov. Keďže som mal slabé vrúble a silné podpníky, štepil som do rázštepu na jednu stranu do dvoch rôznych konárov na jednom podpníku. Nie je to ideálny postup, ale pre ťažkú dostupnosť tejto odrody som nechcel experimentovať s technikami, ktoré dokonale neovládam a vrúbľovanie za kôru ešte nebolo možné. S prvou rastovou periódou sa objavili aj kvety. Mám skúsenosť, že podobné trendy nastávajú u jarných vrúbľovancov, najčastejšie pri vrcholových odrezkoch.

Odroda je jedna z mála, ktorá má šancu dozrieť aj v našich podmienkach počas jednej sezóny v exteriéry. To bol hlavný dôvod môjho záujmu, aj keď jej pomalý rast je podľa mnohých citrusárov skôr na škodu ako úžitok. Napriek tomu pri starších rastlinách býva plodnosť výborná a rast prijateľne rýchly, i keď naďalej extrémne pomalý. Osobne sa na pestovanie tejto odrody veľmi teším, lebo na Slovensku je málo rozšírená a dlho som ju zháňal.   

Mrazuvzdornosť budem postupne overovať.