Citrusy
S akými citrusmi začať?
20. decembra 2017
0

Väčšina pestovateľov citrusov sa k svojim prvým rastlinám dostala ako k daru. Ja sám, tiež nie som výnimkou. Ešte ako mladík vo veku asi 12 rokov mi mama kúpila citrónovník z hobbymarketu. Prežil pekných niekoľko rokov, ale štvrtého sa už nedočkal. Samozrejme to bolo kvôli začiatočníckym chybám a úplnému ignorovaniu potrieb citrusov, o ktorých som vtedy nemal žiadne bohatšie vedomosti.  Internet bol v tom čase len vo väčších mestách a my sme práve domov kupovali prvý počítač. Neskôr dostal brat kalamondin k svojim osemnástym narodeninám a zhoda okolností zapríčinila, že som po pestovaním bežných plodín na záhrade, zatúžil po niečom novom a vyzývajúcom, no zároveň som nechcel stavať skleníky a bol som obmedzený aj peniazmi a priestorom.

Stále viac som počúval o citrusoch a povedal som si, že to s nimi možno môžem skúsiť ešte raz, veď bratov kalamondin prežil druhý rok a vďaka záujmu a internetu som si o pestovaní citrusov dosť prečítal. Na začiatku roku 2018 som si s nimi už niečo prežil a postupne ma vytláčajú z garáže, kde práve zimujú v chlade a tme. Najťažšia otázka, ktorú som riešil pri začiatkoch bola, aké citrusy si mám zaobstarať. Literatúra odporúčala citróny, ľudia na fórach hlavne maloplodé citrusy (fortunely, kumqaty) a ja som nechcel siahnuť vedľa. Preto som oslovil pestovateľov v okolí, niečo si kúpil a zrazu som mal doma 3 citrusy – kalamondin, cedrát a tahitskú limetku. Neskôr pribudli citrón Verna, pomaranč Prostějovský, citrónovník Meyerov a mandarínka Miyagawa, tak som mal z každého rožku trošku. Dnes viem, že to nebol v zásade zlý výber, ale niektoré druhy mohli počkať, lebo mi spôsobili zo začiatku viac starosti ako radosti.

 

S akými citrusmi začať?

Diskusia s čím začať je veľmi aktívna aj na fórach, nielen o citrusoch, lebo je to základná otázka každého pestovania. Keby mi dnes niekto napísal, že chce pestovať citrusy, tak určite sa ho spýtam po akých túži. Ťažko niekomu dohovoríte, že vybrať na začiatok grep nie je najlepším riešením, ak o ňom sníva, tak si ho pravdepodobne aj tak vyberie. Pritom je určite možné na začiatok zvládnuť každý citrus, ak k nemu človek dostane potrebné odporúčania a inštrukcie, no sú citrusy prinášajúce výsledky, a tým aj radosť, skôr ako iné. Niekedy je totiž práve sklamanie z dlhého bezvýsledného obdobia (rastlina neplodí, možno ani nekvitne a rastie slabo) tým, čo odradí jej majiteľa od ďalšieho pestovania.

Rady v literatúre a od citrusárov sú určite dobré, lebo maloplodé citrusy a citróny majú potenciál najlepšie motivovať začiatočníka k pokračovaniu vo svojom záujme a raste. Maloplodé citrusy sú nenáročné na priestor, rýchlo nastupujú do plodnosti, rastú pomaly čo ich robí dobre kontrolovateľnými a hlavne sú nenáročné. Z veľkej časti za to vďačia mladým plodom, ktoré je možné vynikajúco regulovať, je ich zároveň veľa, čo vyzerá efektne a dozrievajú priebežne počas roka. Priebežné kvitnutie a dozrievanie je aj znakom citrónov, takže neexistuje dlhšie hluché obdobie a zároveň, ak sa niečo nepodarí s jednou násadou kvetou, tak to môže klapnúť pri druhej. To robí rastliny atraktívnymi aj pre ľudí neprejavujúcich o pestovanie väčší záujem, lebo je stále sa čím pochváliť a rastlina viditeľne a rýchlo vracia do nej vloženú námahu.

Ale aj maloplodé citrusy a citróny môžu znamenať pri pestovaní výzvu. Ide hlavne o tepelný a svetelný režim počas roka. Prísun vody sa reguluje ľahko hlavne v bytoch, preto nezvykne spôsobovať problémy. Pri pestovaní v bytoch musia tiež prežiť vyššie teploty, suchý vzduch a málo svetla a hoci ich znášajú veľmi dobre, môžu im opadať listy a vysiliť sa. Bohaté kvitnutie niekedy vedie aj k množstvu plodov, ktoré môžu rastlinu vyčerpať. Osobne prikladám pri týchto rastlinách veľkú dôležitosť podpníku (podnoži). Do veľkej miery ovplyvňuje úspech pestovania, a to hlavne pri citrónoch. Ale o tejto téme sa môžete viac dočítať na stránke podpníky.

Väčšinou v poradí odporúčaní potom nasledujú mandarínky alebo pomaranče. Obe druhy majú svoje špecifiká a výzvy. Pomaranče sa niekedy objavujú aj medzi odporúčanými citrusmi pre začiatočníkov, pritom tento názor tiež zdieľam. Pomarančovníky sú odolné, rastú väčšinou stredne silno, čo býva ideálnym kompromisom, nie sú citlivé na stres a mráz, dobre držia listy a plody. Pri vhodných podmienkach dozrejú skoré odrody aj u nás bez problémov za jednu sezónu. Osobne mám s nimi najmenej problémov, či už na podpníku citrumela, alebo poncirus trifoliata. Dôvodov, prečo sa ich pestovanie začiatočníkom nezvykne vyslovene odporúčať je ich sezónnosť kvitnutia a zrenia plodov – oproti citrónom nemôžeme mať z plodov úžitok celý rok. Ďalšími problémami sú väčšia veľkosť rastlín, neskorší nástup do plodnosti, menší počet plodov (určite nie desiatky ako pri drobnoplodých). S väčšími plodmi sú väčšie aj riziká obročného prínosu plodov a vyčerpania rastlín. Najlepšie výsledky u pomarančov je možné dosiahnuť s odrodami s menšími plodmi (Omishima, Navelina, Prostějovský). Podľa mňa aj zopár šťavnatých doma dopestovaných pomarančov túto nevýhodu vynahradí.

Mandarínky majú špecifické požiadavky a určite si vyžadujú skúsenejšiu ruku, podobne aj klementíny. Napriek tomu sú skoré mandaríny unshiu veľmi nenáročné a pri správnom zimovaní bezproblémové. V ideálnych prípadoch sú veľmi nenáročné aj grepy, kde hlavným kameňom úrazu je ich veľkosť a rýchly vzrast, veľkosť plodov, čo má za následok úrody v počte niekoľko plodov a dlhšie obdobie nástupu do plodnosti. Ale napriek uvedeným nevýhodám, sú rovnako odolné ako pomaranče, len si vyžadujú priestor a trpezlivosť a ich funkcia je väčšinou ozdobná a zbierková. Len niektoré odrody grepov dozrejú v našich podmienkach počas jednej sezóny, aj to len pri ideálnych podmienkach, no sú to húževnaté a odolné rastliny.

 

Nebojte sa netradičného

Spomedzi krížencov sa odporúčajú pre začiatočníkov hlavne krížence mandarín a citrónov – rangpury, čo môžem len potvrdiť. Dobre znášajú pestovanie v bytoch a prinášajú radosť z plodov, len je nutné dbať na čo sú naštepené. Opačným pólom sú rôzne krížence mrazuodolných citrusov, ktoré by som pre špecifické potreby a niekedy aj slabé výnosy, vylúčil. Rôzne veľkoplodé citrusy ako pomelá, sú tiež pre skúsenejších pestovateľov, ktorí ich držia ako rarity a zaujímavosti.

Osobitnou kapitolou je aj citrónovník Meyer, ktorý nepatrí medzi pravé citróny, teda skupinu citrus limon. Hoci sa zvykne odporúčať, ja by som ho pre jeho náchylnosť na suchý vzduch a zálievku, rovnako tendenciu zhadzovať listy, neodporúčal úplným začiatočníkom. Napriek tomu pri vhodných podmienkach je schopný dávať extrémne vysoké úrody vynikajúcej kvality.

Pri výbere myslite hlavne na svoje priestorové a pestovateľské možnosti. Položte si otázku či chcete skôr ozdobný, alebo úžitkový citrus a aj tú, že ako veľmi sa pestovaniu chcete venovať. Ak bývate v byte a ide vám len o okrasu, potom vyhrávajú kumkváty, calamondin a fortunely. Dobre poslúžia aj na ochutenie čaju a ako jednohubky. Ak chcete tradičné citróny, tak si zaobstarajte citrónovník, ak chcete niečo exotickejšie, potom rangpur, kde existuje aj sladká a kyslá mutácia.

Ak máte zasklený balkón, lodžiu alebo malú zimnú záhradku, potom by som neváhal a siahol aj po tradičných citrusoch známych z obchodov, konkrétne citrónoch a pomarančoch, možno aj mandarínkach. Ak nie ste tak priestorovo obmedzený, potom je výber na vás. Určite by som začal mixom, napríklad jedným pomarančovníkom a citrónovníkom a postupne by som zbierku upravoval podľa preferencií a podmienok.

 

Ako neurobiť zlý prvý krok

Veľa pomáha aj nákup overeného rastlinného materiálu od slovenských citrusárov, prípadne tých z okolitých krajín. Ich rastliny sú dlhodobo pestované v našich klimatických podmienkach a sú na ne lepšie adaptované. Často vedia poradiť aj s odporúčaním odrôd a ponúknuť ich na rôznych podpníkov. Najväčšie riziko je pri nákupe dovezených rastlín, ktoré dlhodobo boli skladované v obchodoch, čo znižuje ich vitalitu po náročnej ceste v tme a teple. Napriek tomu sa aj v hobbymarketoch dajú kúpiť kvalitné výpestky, problémom je len obmedzený výber odrôd, ktorých ponuka je väčšinou tiež úplne nevhodná (veľkoplodé, neskoré odrody pri pomarančoch aj citrónoch, kalamondíny a rangpury predávané ako mandarínky). Neraz som videl až nekalé praktiky s cieľom predať, keď z rastlinného pasu bolo jasné, že ide o sladké citróny a boli predávané ako klasické, išlo o pomaranče veľmi neskorých odrôd pestované hlavne v Stredomorí, dopletené označenie a poprehadzované štítky. Preto skôr odporúčam osloviť ľudí, ktorí sa tomu dlhodobo venujú v našej zemepisnej šírke. Každý zvykne mať nablízku citrusára, ktorý má nadbytok rastlín z množenia a poradí aj zaučí.

© Peter Sasák

Pri uvedení zdroja súhlasím s publikovaním častí textu.