Kalendár záhradkára
Citrusy zakvitli spolu s čučoriedkami
19. júna 2017
0

Tento sa po na náročnej zime a zimovaní niektoré citrusy pochlapili a krásne zakvitli. K odrodám, ktoré prvýkrát zakvitli sa zaradili pomaranč Omishima, mandarínky Wakayama, Blanco a Kalinin 5. Nie je to veľa, ale pozitívnym znamením je, že okrem pomaranča Skaggs Bonanza, ktorý minul rok kvitol prvý raz, opäť zakvitli aj všetky už predtým kvitnúce rastliny, síce väčšinou s výrazne menším počtom kvetom ako po iné roky. Pripisujem to ich kondícii po zime.

S možným dozrením plodov pred koncom sezóny nepočítam, lebo všetky citrusy kvitli neskoro. V rovnakom období kvitli aj čučoriedky, hoci väčšinou ich citrusy predbehnú.

Pozitívom je predpoklad dobrej úrody u čučoriedok a potešili aj prvé plody kamčatských zemolezov. Celkovo to vyzerá s drobným ovocím nadpriemerne dobre a prvé čučoriedky pri odrode Spartan sa aj vyfarbujú. V tomto období je dôležité dodávať drobnému ovociu dosť vlahy, najnáročnejšie sú práve čučoriedky a najmenej náročné zemolezy. Na začiatku vegetácie dostali čučoriedky 3x kryštalické hnojivo a teraz s ním kúsok budem pauzovať až do konca júla až začiatku augusta. Najnáročnejšie obdobie na prísun živín je totiž za nami a príde opäť pri vyháňaní nových výhonov a aktívnom raste koreňov pred zimou, čo nastáva spravidla v auguste.