Rok 2017 priniesol rekordne neskoré sťahovanie rastlín
2. januára 2018
0

Začiatok roka 2017 priniesol chladnú zimu a aj netradične chladnú jar, ktoré prešla do príjemného a zrážkovo priemerného leta a nadpriemernej jesene. Príchod zimy bol doslova skokový, keď po konci babieho leta prišli nízke teploty. Citrusy, figovníky aj ostatné subtrópy prežívali vonku až do 2. decembra, keď ma niekoľko mrazivých dní donútilo premiestniť ich do vnútra. Mrzelo ma, že neskoré babie leto ich rozbehlo a všetko začalo skokovo rásť, no pletivá už nestihli vyzrieť.

Preto mi mladé výhony omrzli a musel som ich ostrihať. Bál som sa silnejších mrazov, ale keby som riskol a nechal citrusy vonku, tak pravdepodobne by väčšina bez problémov mohla byť vonku doteraz vďaka vývinu teplôt. Najchladnejší týždeň bol paradoxne ten, v ktorom som ich zazimoval a preniesol do chráneného prostredia garáže. Problém by mohli spôsobiť len zrážky, ktoré bolo občas veľmi výdatné.

Nakoniec som zatiaľ celkom spokojný, keďže teploty sú pomerne stabilne pod 10°C, čo udržiava garáž chladnú (cca 7-8°C) a rastliny v dobrej kondícii. Každopádne sa ukazuje, že priestor mi začína chýbať a mizne s postupným rastom rastlín a množením nových. Bez premysleného rozmiestnenia, by mi existujúci priestor už nestačil. Každý rok si hovorím, že by som sa mal obmedziť a niečo aj predať, ale láska k rastlinám, ktoré vlastním niekoľko rokov je silná a ťažko sa mi ich vzdáva.

Verím, že úspešne prezimujú všetky a na jar budú v dobrej kondícii.