Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Choroby

Choroby citrusov sú v našich podmienkach ojedinelým zjavom. Oproti produkčným oblastiam je tu obmedzená možnosť šírenia nákazy a väčšina chorôb má svoj pôvod v zlej starostlivosti. Napriek tomu je nutná opatrnosť, lebo dovozom sa isté patogény môžu dostať aj k nám. Veľmi často sa za choré a napadnuté vydávajú citrusy, ktorých stav je spôsobený zlou výživou a starostlivosťou a doslova hladujú a trpia. Preto je najprv stále na mieste zistiť či bolo o rastlinu dobre postarané.

 

Tristéza

Je to degeneratívna vírusová infekcia citrusov, ktorá je jednou z najobávanejších v produkčných oblastiach. Šírila sa hlavne v Severnej Afrike, menej v Európe. Infikuje takmer všetky citrusy a odolných je málo druhov. Obzvlásť citlivý je Mexický lajm, ktorý sa využíva ako indikátor choroby. Napadnuté rastliny hynú zjavne bez príčiny a postup choroby je rýchly, ale po infikovaní sa nemusí prejaviť aj dlhšie obdobie. Prenáša sa rastlinným materiálom a voškami. 

 

Gumóza

Prejavuje sa gumovitými kvapkami na kmeni tesne pri zemi. Poškodené plochy sú ohraničené zdravou kôrou. Výrazne sa potlačila výsadbou bigarádií. Choroba sa do rastlín dostáva cez poranené korene a môže postupne napadnúť celý strom, ktorý odumiera kvôli zastaveniu cirkulácie kvapalín a živín. Dá sa mu brániť aj ošetrením, keď choré pletivo vyrežeme, ranu vyčistíme a ošetríme prípravkom Ridomil plus alebo Previcur, ale úspech je mizivý. Rastliny je nutné spáliť.

 

Antraknóza, melanóza, chrastavitosť

Tieto hubové choroby sa rozširujú aj v našom prostredí. Prejavujú sa škvrnami na listoch a objavujú sa hlavne pri vysokej vlhkosti. Dá sa proti nim brániť postrekom meďnatými prípravkami. 

 

Phomopsis

Hubová choroba, ktorá sa k nám dostala pravdepodobne s rastlinným materiálom a šírila sa aj medzi citrusármi. Rýchlo dokáže spôsobiť úhyn aj veľkých dospelých rastlín. Začína sčernením koncov konárov a postupuje celkom rýchlo. Našťastie sa celkom účinne dá brániť postrekom silnejšími fungicídmi ako Syllit, ktoré je nutné opakovať a pred postrekom odstrániť napadnuté drevo až do zdravého, a to s patričnou rezervou. Ak sa jej nedarí zbaviť, tak je nutné preliať fungicídom aj substrát a dobre postriekať aj kmeň. 

 

V oblastiach, kde sa pestujú citrusy vo voľnej pôde sa šíri aj niekoľko iných chorôb spôsobujúcich rôzne škody. U nás sa zatiaľ nešíria a vyskytujú sa len ojedinele a izolovane.Preto je vždy nutné dbať na opatrnosť pri dovoze rastlín a vrúbľov.  Istejšie je kupovať rastliny od domácich pestovateľov, ktorí majú kontrolované a zdravé citrusy.

Veľmi čas