Slider
apríl 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

TOPlist

Množenie citrusov zo semien

Množenie citrusov semenami má svoje čaro. Vidieť schádzať zo semena novú rastlinku je pútavý a rozveseľujúci zážitok, ktorým si prejde každý záhradník aj hobby pestovateľ. Rozmnožovanie semenami sa u citrusov využíva hlavne na získavanie podložiek (podnoží), pri šľachtení a oveľa menej na vychovanie plodiacej rastliny. Tento fakt vychádza z prirodzených výhod a hendikepov množenia semenami (generatívne rozmnožovanie). Napriek tomu sa tento spôsob dopestovania plodiacich rastlín u citrusov využíval, lebo  semenáčiky vo veľkej miere prenášali vlastnosti materskej rastliny, takpovediac nevznikali plánky.

 

Nevýhody generatívneho rozmnožovania  

Semenáčiky majú nevyrovnané znaky a neskoro nastupujú do plodnosti, hoci sú známe odrody, ktoré môžu kvitnúť a plodiť po troch až piatich rokoch, ale sú skôr výnimkou. Rovnako musia prejsť juvenilným štádiom pri ktorom sa živiny transportujú hlavne do vrcholu rastliny, ktorý je tak nútený rásť. Semenáčiky sú citlivé na zmeny teploty a prostredia v prvých týždňoch, preto je nevyhnutná zvýšená staroslivosť a opatrnosť pri presadzovaní. Medzi nevýhody môžem zaradiť aj pomalší rast v prvých mesiacoch, a teda neskoršiu možnosť štepenia a výskyt neživotaschopných albínov (bielych rastlín bez chlorofylu).

 

Výhody generatívneho rozmnožovania

Hlavnou výhodou je jednoduchosť rozmnožovania citrusov semenami, pri ktorom sa iba ojedinele prenášajú vírusové choroby. Semenáče sú spravidla zároveň vitálnejšie a odolnejšie ako rezkovance a lepšie sa prispôsobujú prostrediu, v ktorom sú pestované. Ak sa nám podarí semenáč dopestovať do plodnosti, získame nesmierne hodnotnú rastlinu kvôli lepšej adaptácii na lokálne podmienky pestovania a v istých prípadoch môže dostať rastlina aj vlastné odrodové meno. Medzi menej známe výhody patrí aj mnohozárodočnosť semien citrusov, keď z jedného semena môže vyrásť až osem rastlín.

 

Výsev 

Semená musíme získať z dobrého zdroja, aby boli čerstvé, lebo niektoré rýchlo strácajú klíčivosť. Ďalším problémom je riziko preschnutia semena, ktoré potom stráca životaschopnosť. Niektoré odrody sú aj nevhodné na vysievanie kvôli slabému koreňovému systému semenáčikov. Mnoho odrôd sa využíva kvôli ekonomickej rentabilite, keď je z jedného plodu možné získať mnoho semien, čo nemusí byť vždy najlepší výber. K výsevu vyberáme len zrelé a nedeformované semená. Niektoré druhy vyžadujú pred výsevom stratifikáciu alebo čas strávený obdobím pokoja, čo musíme brať do úvahy. Na výsev sa používa ľahší substrát, ktorý sa spravidla získava zmiešaním rašeliny a perlitu, ale existuje niekoľko obmien a možností. Ja využívam zmes rašeliny, perlitu a kokosového vlákna. Semeno začína klíčiť, keď sa dostatočne zhydratuje a v tomto období je nesmierne citlivé na preschnutie substrátu, ktorý zároveň nesmie byť prevlhčený, čo by semeno zadusilo alebo umožnilo rozvoj plesní, preto je nutné zalievať opatrne alebo len rosiť so záhradným postrekovačom. 

 

Presadzovanie

Semenáčiky sa spravidla presádzajú vo vývojovej fáze s dvoma pravými lístkami. Dôležitým sa v tomto štádiu stáva substrát, keďže rastlinky majú veľmi krehké korene. Jednotíme semenáče do malých a vyšších kvetináčov, čo umožní rozvoj hlavného kolovitého koreňa a sadíme ich o kúsok hlbšie ako boli v pôvodnom substráte, teda ich mierne utopíme. Opäť využívame ľahký a vzdušný substrát. Presádzanie môžeme niekoľkokrát opakovať, ale nemali by sme semenáčiky rušiť počas rastovej fázy. Využíva sa aj metóda neskoršieho presádzanie alebo aj technika jedného semena do jedného kvetináča. Polyembriónia nám to neuľahčuje, ale nie je to nemožné. Presádzanie nám zároveň umožňuje kontrolovať, ošetrovať a tvarovať korene, rovnako pridáva aj možnosť prispôsobovať pestovateľské médium neskoršiemu stanovisku rastliny. Takto vieme vypestovať veľmi kvalitné a vitálne podnože, hoci ide o časovo a energicky náročnú činnosť. Sám si pre uľahčenie postupu presadzujem semenáčiky dva až tri krát, pričom stále pribúda viac ťažších zložiek v substráte. 

V prípade množenia citrusov semenami existuje niekoľko postupov a ich modifikácií a každý citrusár využíva svoju osvedčenú metódu. V poslednom čase prechádzam na hlbšie kvetináče, ktoré hlavne v prvých dvoch rokoch ukazujú lepšie výsledky. Rozchádza sa aj mienka o skracovaní hlavného kolovitého koreňa. Kým staršia literatúra uvádza, že ho treba pri prvom presadení skrátiť a podporiť tým rozvoj bočných koreňov, tak súčasné pokusy a skúsenosti citrusárov ukazujú, že kolovitý koreň je dobré ponechať voľne rásť a jeho deformácie pri presádzaní narovnávať. Skrátenie koreňa sa odporúča až neskôr, prípadne vôbec, lebo ten sa sám rozvetví.