Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Rezkovanie

Rozkovanie je jednoduchá metóda množenia, ktorou sa dajú rýchlo získať plodiace rastliny. Najľahšie sa množia týmto spôsobom citrónovníky a cedráty (zakorenenie trvá 4-6 týždňov), ale dajú sa takto pomerne ľahko množiť aj citrumelá, citranže, pomarančovníky, trifoliáty a kalamondin. Najťažšie sa rezkujú mandarínky, ktorým zakorenenie môže trvať 4 a viac mesiacov. Najvhodnejšie obdobie na odber a zakoreňovanie rezkov je apríli až júni, ale pri vytvorení vhodných podmienok sa dá množiť odrezkami celý rok.

Výhodou tejto metódy je zachovanie vlastností materskej rastliny a rýchlosť zakorenenia, rovnako s rýchlym nástupom rastu a budovaním hmoty novej rastliny. Nevýhoda je hlavne väčšia náchylnosť rezkovancov na koreňové choroby aj vlhkosť substrátu a slabší koreňový systém v porovnaní so semenáčikmi. Spravidla majú aj slabší rast a nižšiu plodnosť oproti štepeným citrusom.

 

Odber odrezkov

Odrezky musia byť dobre vyzreté, najlepšie z ročného alebo dvojročného dreva. Ak je letorast na mieste rezu guľatý, tak je vhodný. Nevhodné sú ešte mladé vetvičky s trojuholníkovým tvarom pletiva. Odrezok by mal mať 3-5 listov, z ktorých si necháme iba vrchné 2-3 listy a aj tie je lepšie skrátiť na 1/2 až 1/3 plochy. Pokiaľ vieme v množiarni zabezpečiť vysokú vlhkosť (nad 90%), potom nemusíme listy skracovať, lebo väčšia plocha listov urýchľuje zakorenenie. Pod spodným púčikom zrežeme odrezok šikmo proti očku asi 3-5 mm pod pukom. Nové korene rastlina vie vytvoriť z púčikov, ale aj zo závalu (kalusu), preto pri zakoreňovaní musí byť prvý púčik (miesto, kde bol najnižší list) v substráte. Metóda s cieleným donútením vytvorenia väčšieho kalusu sa dnes využíva stále viac kvôli dobrým výsledkom. Odrezku sa pri ňom pozdĺžne jemne nareže kôra. Viac sa o tejto metóde dočítate na subtropickom fóre

 

Substrát a nádoby na odrezky

Na odrezky si musíme pripraviť aj vhodné kvetináče, lebo ich nie je dobré zapichovať do veľkých nádob, kde by mali veľa miesta. Dôvodom je vlhkosť a aj ľahkosť presádzania, ktorá je pri jemných korienkoch odrezkov nevyhnutnosťou. Preto je najlepšie na jeden odrezok použiť jeden kvetináč a neumiestňovať ich viac do jedného. Samozrejme dá sa zapichnúť viac odrezkov do jedného kvetináča, ale musí byť dostatočne veľký, na tento spôsob množenia odporúčam hlavne dlhé muškátové kvetináče. Na trhu existujú už aj rôzne špecializované množiarne, kde viete regulovať teplotu, vlhkosť aj zálievku. 

Substrát na odrezky nemôže byť ťažký, ako finálny substrát pre väčšie rastliny. Musí byť ľahký, kyprí, dostatočne vzdušný, ale zároveň s dobrou vododržnosťou a chudným na živiny. Najviac tomuto účelu vyhovuje mix neutralizovanej rašeliny, perlitu a piesku, ale zvyknú  sa používať aj iné médiá - špeciálne rozmnožovacie kocky z akejsi peny, čistý perlit. Ja uprednostňujem mix rašeliny, perlitu a malého dielu výsevného substrátu (pomer je asi 40-40-20%).

 

Vysádzanie

Pripravené odrezky môžeme pred zapichnutím do zeme ošetriť stimulátorom, ktorý urýchli zakorenenie. Vhodné sú kvapalné, práškové aj gélové stimulátory, no pri zasúvaní odrezku do substrátu musíme dbať, aby sme nanesenú vrstvu nezotreli. Môžeme to dosiahnuť pripravením dierky pre odrezok pomocou ceruzky alebo vhodnej paličky. Substrát potom nahrnieme z okolia a doplníme na povrch. Potom zeminu opatrne zvlhčíme, aby sme rovnako nespláchli stimulátor z odrezku. Takto pripravený rastlinný materiál presunieme do teplej a svetlej miestnosti. Teplota je pre zakorenenie dôležitá a urýchľuje vývoj nových korienkov. Ideálne by mala byť zemina o 4-5°C teplejšia, ako okolitý vzduch. Nevyhnutnosťou je aj vysoká relatívna vlhkosť vzduchu, čo dosiahneme zakrytím, najlepšie priesvitným krytom (môžeme použiť pet fľašu, malý domáci skleník a pod.). V literatúre sa nájdu rozdielne odporúčané teploty pre zakoreňovanie, ale väčšinou sa odporúčania pohybujú v rozmedzí o 20-25°C.

Ak toto všetko splníme a vybrali sme vhodnú odrodu na zakoreňovanie, potom sa môžeme tešiť cca o 1-2 mesiace na novú pučiacu rastlinu. Skúsení množitelia mávajú úspešnosť rezkovania aj cez 90%, ale samozrejme to závisí od druhu. Ide o pomerne jednoduchú a nenáročnú metódu množenia vhodnú aj pre začiatočníkov, ale má niekoľko nevýhod.