Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Podpníky

Podložky alebo podpníky sa využívajú ako koreňový základ na štepenie ušľachtilej odrody. Lenže pri citrusoch aj semenáče majú kvalitné plody. Dôvodom prečo sa napriek tomu očkujú alebo vrúbľujú je snaha doviesť rastliny čím skôr do plodnosti, keďže pri semenáčoch to môže trvať aj desaťročia. Zároveň sa takto obchádzajú nevýhody rastlín množených odrezkami. Okrem toho sú semenáče lepšie adaptované špecifickým podmienkam, kde boli pestované, preto si ich citrusári radi množia. Napriek tomu je okolo podpníkov veľa rôznych odporúčaní a panuje veľká nejednotnosť o vhodnosti či nevhodnosti konkrétnych podpníkov aj medzi citrusármi. Odkazuje to k faktu, že dokonalý podpník neexistuje a vždy je jej výber kompromisom, lebo žiadna nie je vhodná pre všetky druhy pôd, nie je rezistentná proti všetkým chorobám a nespája v sebe všetky výhody, atď...

Podpníky majú od prírody znaky, ktoré prenášajú aj na ušľachtilý vrúbeľ alebo očko - všeobecne platí pravidlo, že čím vyššie je miesto vrúbľovania, tým je vplyv podpníka väčší. To si netreba vysvetľovať tak, že ak do trifoliáty naštepíme pomaranč vo výške dvoch metroch, potom bude odolný mrazu. Len ho bude znášať lepšie, lebo viac z plochy rastliny bude tvoriť odolnejšia časť. Niektoré podpníky zabezpečujú rýchly rast, iné vyšší obsah cukrov plodov, rýchlejšie dozrievanie plodov, tenšiu šupku, väčšie plody, a takto by sa dalo pokračovať ešte minimálne dva riadky. Vždy ide jedna vec na úkor druhej, napríklad rýchly rast odďaľuje plodnosť. Ďalej musíme myslieť aj na afinitu (kompatibilitu) podpníka a ušľachtilej odrody, lebo nie všetky sú schopné dlhodobo kooexistovať, alebo dokonca zrásť a vytvoriť nové pletivá. Niekedy sa táto nekompatibilita môže prejaviť po zdanlivom úspechu štepenia, nezriedka aj po roku, ojedinele po dlhšom období. 

Pri výbere podpníka by sme mali brať do úvahy hlavne tieto faktory:

  1. rýchlosť rastu a konečný habitus - niektoré podpníky zabezpečujú bujný rasť, čo je v prvých rokoch výhodou, ale neskôr sa to môže obrátiť proti pestovateľovi, ktorý môže mať problémy s uskladnením rastliny. Navyše rýchlorastúce rastliny vyžadujú častejší rez. Na opačnom póle sú podpníky, ktoré zabezpečia pomalý rast a zakrpatený habitus, čo sa väčšinou spája aj väčším výnosom plodov, hoci bývajú menšie.
  2. podmienky, v ktorých bude rastlina pestovaná - iné podpníky sa hodia pre citrusy celoročne pestované v bytoch a iné pre tie, ktoré chceme letniť vonku a na zimu umiestniť do priestoroch, kde môžu zimovať v chlade. Rovnako sa iný podpník hodí na letné pestovanie na slnečnom balkóne a zimné vo vyhrievanom byte.
  3. tolerancia kvality pôdy - ide tu hlavne o problém rastlín pestovaných v skleníku, kde nie je možné ľahko vymeniť substrát, ale aj pri kontajnerových rastlinách sa musí prihliadať na špecifické požiadavky pri miešaní pôdneho mixu. 
  4. požiadavka na závlahu - sa týka všetkých rastlín. Na tento fakt musíme myslieť pri miešanú substrátu aj umiestnený rastliny. Existujú podpníky, ktorým nevadí prísušok, ale nadmerná vlhkosť ich vážne poškodzuje a aj opačne. 
  5. doba dozrievania plodov - je najdôležitejšia pri rastlinách, ktoré sa pestujú na spôsobom letnenie a studené zimovanie, pri ktorých je dôležité, aby plody dozrievali ešte počas letnenia, ak je to možné. Väčšinou bujne rastúce podpníky odďaľujú dozrievanie, kým pomaly rastúce dozrievanie urýchľujú.   

Existuje ešte niekoľko faktorov ovplyvňujúce výber podpníka, ale venujú sa im hlavne veľkopestovatelia, ako odolnosť voči škodcom a chorobám, dĺžka života stromu, výnos na podpníku, kvalita vyfarbenia plodov.

Poznáme stovky vhodných citrusov na podpníky, ale budem sa venovať len najdostupnejším a najčastejšie využívaným  v kruhu citrusárov. 

 

Poncirus trifoliata

Už stovky rokov na využíva v Japonsku a Číne ako podpník pre mandarínky unšiu a miestne citrusové odrody. V súčasnosti sa využíva už na celom svete. Poznáme niekoľko mutácií a klonov, ktoré majú odlišné vlastnosti, ale ide hlavne o rýchlosť rastu a konečnú veľkosť stromov. Vyhovuje mu  široké spektrum pôd od ľahkých po ťažké, ale najlepšie rastie v ílovito-piesočnatých pôdach a vyžaduje dobre drenážované pôdy. Napriek tomu znáša silné zavlhčenie, ale vysoká hladina spodnej vody mu nevyhovuje. Na jeho pestovanie sú nevhodné vápnité a zasolené pôdy, vyžaduje mierne kyslé pH substrátu.  Znáša plné slnko aj polotieň a je silno mrazuodolný, čo čiastočne prenáša aj na naštepenú časť. Na zimu zhadzuje listy, ale túto vlastnosť na štepenú časť neprenáša. Dobre toleruje Phytophtorae a je rezistentný voči nematódam citrusov, tristéze, psoróze a tolerantný na xylopsóru, ale citlivý na exocortis.

Rastie pomalšie než bigarádie, citrumelá alebo citranže, ale ukazuje dobrú kompatibilitu s väčšinou citrusov. Nie je kompatibilný s citrónom 'Eureka', ktorý po niekoľkých rokoch na ponciruse odumiera. Plody naštepných odrôd majú vynikajúcu kvalitu, hoci sú menšie, pigmentované odrody sú lepšie vyfarbené. Zároveň sa neprenášajú negatívne chuťové vlastnosti podpníka na plody naštepenej časti.

Sám tento podpník najčastejšie využívam pre jej kvality a ľahkú dostupnosť, keďže sa na Slovensku úspešne pestuje ako ozdobná drevina. Dobre znáša aj dlhé zimovanie a naštepené odrody na nej takmer vôbec nestrácajú lístie počas zimovania. Rastie síce pomalšie, ale naštepené odrody skoro a pravidelne kvitnú a v pomerne mladom veku sú schopné udržať plody. Podľa výskumov skracuje aj obdobie potrebné k dosiahnutiu zrelosti plodov. Napriek tomu ju mnohí zatracujú pre pomalý rast, čo je nevýhodou hlavne pre komerčných pestovateľov. Nevýhodou je aj veľká variabilita vlastností u semenáčov, hlavne rozdielne tempo rastu. Nevýhodou je aj nutnosť studeného zimovania najlepšie medzi 0-8°C. 

 

Poncirus trifoliata 'Flying Dragon'

Ide o perspektívny zakrsle rastúci podpník, ktorá znižuje veľkosť objemu koruny, ale umožňuje dosiahnutie skorej plodnosti (často už po štvrtom roku). Hoci je výnos na jeden strom oproti klasickému ponciru menším, tak po prepočítaní na objem koruny je väčší u 'Flying Dragon'. Kvalita plodov je vynikajúca, vyfarbenie lepšie a plody je možné dlhšie nechať aj na strome. Má obrovskú perspektívu na bonsajové pestovanie.

 

Citrumelo

Citrumelo je kríženec P. trifoliata a C. paradisi (grep), má stredný až silný vzrast. Citrumelo sa ako podpník rozšířil najprv na Floride koncom osemdesiatych rokov, lebo sa dobre prispôsoboval miestnym podmienkam, čo je aj jeho hlavnou výhodou. Dobre odoláva aj nízkym teplotám, ale jeho hranica je okolo -15°C. Podobne ako poncirus nemá rád zasolené a vápnité pôdy. Priaznivo ovplyvňuje kvalitu plodov, ale mierne odďaľuje nástup plodnosti. Je odolný voči chorobám, hlavne tristéze, exocortis a xyloporóze a niektorým nematodám. V poslednom období sa rozširuje aj u bežných pestovateľov, lebo je stále ľahšie dostať sa k semenám. Medzi výhody patrí možnosť teplého aj studeného zimovania, hoci pri studenom sú výsledky lepšie. Nie je kompatibilný s niektorými pupočnými pomarančovníkmi, ale je to jedna z najperspektívnejších podpníkov. Netrpí na odhnívanie koreňov vlhkosťou a znáša aj ťažšie pôdy. Veľmi ľahko sa rozmnožuje odrezkami, ale odrezky nemajú vitalitu a rýchlosť rastu semenáčov a sú aj chúlostivejšie v koreňovej oblasti.

Sám ju využívam kvôli rýchlejšiemu rastu oproti ponciru, lebo veľmi dobre znáša rovnaké podmienky.  Nevýhodou je rýchlejšie reagovanie na oteplenie na zimovisku a naštartovanie rašenia oproti ponciru. Snažím sa nevyužívať podpníky citrumela získané z odrezkov kvôli slabšiemu rastu, ale získať semená stále nie je samozrejmosť. Problémom môže byť, že sa medzi citrusármi neodporúča ako podpník pre mandarínky, kvôli problémom s afinitou.

 

Citranže

Tieto krížence C. sinensis (pomaranč) a P. trifoliata vznikli v Spojených štátoch prácou Dr. Swingleho a existujúce citranže sú označované vlastnými menami na úrovni odrody. Najčastejšie sa ako podpník v našich podmienkach využívajú 'Troyer' a 'Carrizo', menej 'Musk', 'Savage' a 'Benton'. Ich hlavnou nevýhodou v našich podmienkach je vyššia citlivosť na zamokrenie počas studeného zimovania, čo môže viesť až k uhnívaniu koreňov.

 

Citranž 'Troyer'

Bol vyskúšaný v Kalifornii, kde sa osvedčil a dostal do Európy. Ide o skvelý podpník pre pomarančovníky a grepy, ktorá dobre rastie aj v skleníkoch a jeho semenáče sú rastovo a kvalitatívne vyrovnané. Znáša širokú paletu pôd a ukázalo sa, že toleruje aj vápnitú pôdu. Nadpriemerne dobre znáša studené podnebie a chladuvzdornosť prenáša čiastočne aj na štepy. Má skvelú afinitu a problémy sa objavujú s citroníkom 'Eureka' a tangelom 'Mapo'.

Vytvára hlboký kolovitý koreň a mohutný koreňový systém, preto sa osvedčil v suchých a hlbokých pôdach. Prináša vyššiu produkciu plodov pomarančov, grepov aj mandarínok ako bigarádia. Plody sú vynikajúcej kvality a ich farba je výraznejšia s nižším obsahom kyseliny citrónovej. V chladnejších oblastiach a rokoch má opačnú tendenciu a kyslosť plodov zvyšuje. Podporuje rast štepov lepšie ako poncirus. Napriek výhodám sa tento podpník málo využíva v kruhu slovenských a českých citrusárov práve kvôli nárokom hlavného koreňa na priestor. Tiež nevyužívam tento podpník.

 

Citranž 'Carrizo'

Podobá sa na 'Troyer', ale vytvára skôr povrchový horizontálny koreňový systém do 50 cm pod povrchom, čo je jeho hlavnou výhodou. V súčasnosti je ako podpník najrozšírenejší na Floride a v Španielsku. Podľa porovnaní s poncirusom z Kalifornie majú plody na 'Carrize' tenšiu kôru a väčšie plody. Pre chladnejšie skleníky je to ideálna voľba, lebo je dosť mrazuodolný a vyžaduje studené zimovanie, no je citlivý na premokrenie v studenej pôde. Plody naštepených odrôd sú kvalitné a majú jedny z najvyšších obsahov cukrov.

Osobne mám jednu jedinú rastlinu na tomto podpníku a môžem potvrdiť väčšiu citlivosť na zimovanie v chlade v kombinácii s mokrým substrátom. Napriek tomu sa s touto nevýhodou dá naučiť existovať a využiť skvelý rast a vitalitu týchto podpníkov. 

 

Bigarádia

Pred takmer polstoročím to bol najrozšírenejší podpník na svete, ale po rozšírení vírusu tristézy do Európy a Ameriky sa jej využívanie obmedzilo. Napriek tomu nedostatku ide o vynikajúci podpník, ktorá vytvára mohutný koreňový systém skladajúci sa z dvoch alebo troch hlavných koreňov a hustej siete bočných koreňov rozrastajúcich sa hlavne horizontálne. V nepriepustnej pôde sa koreňový systém obmedíz na dva hlavné korene rastúce hlavne horizontálne cca 50 cm pod povrchom.

Dobre znáša zasolené pôdy a chladnejšie podnebie, rovnako jej nevadí občasný prísušok a mráz. Je tolerantnejší na vápnik ako poncirus a netrpí na hnilobu koreňov v mokrých pôdach. Má skvelú afinitu s pomarančovníkmi, citrónmi, mandarínkami, grepmi aj bergamotmi. Nie je vhodná pre citrónovník 'Monachello' a cedrát 'Diamante'. Kvalita plodov na podpníkoch bigarádií je dobrá, ale dnes sa odporúča už iba pre citrónovníky a neodporúča sa pre sladkoplodé citrusy. V našich podmienkach je s veľkým úspechom využívaná pre väčšinu citrusov, ako univerzálny a nenáročný podpník na podmienky pestovania. Výhodou je aj rýchly rast semenáčikov, ktoré sa často dajú štepiť už po roku.

U mňa ide o tretí najpoužívanejší podpník, ktorá má výhodu v tom, že veľmi dobre znáša aj teplé zimovanie a s podobným úspechom sa uplatňuje aj pri chladnom zimovaní. Pri využívaní bigarádií ako podpníkov, treba mať na pamäti, že je najlepšie vyberať málo šľachtené odrody, ktoré poskytujú najlepšie výsledky. Napriek pomerne malému rozšíreniu a postupnému vytláčaniu citrumelom má bigarádia stále výhodu v dobrom znášaní zasolených subtrátov, čo sa pri kontajnerovom pestovaní citrusov ľahko môže vyskytnúť. Určite by som bigarádiu odporúčal, ak niekto chce pestovať citrusy, ale nevie im zabezpečiť studené zimovanie. 

 

C. limon OSBECK (citronovník)

Sú najľahšie dostupné v našich podmienkach z plodov kúpených v obchodoch. Ich výhodou je rýchly rast, ale sú náchylné na premokrenie a chlad. Kompatibilita je dobrá, ale negatívne ovplyvňuje kvalitu plodov,  preto sa odporúča len pre kyslé odrody. Dnes sa už málo využíva z dôvodu ľahkej dostupnosti kvalitnejších podpníkov. Maximálne by som odporúčal na bytové pestovanie kyslých druhov citrusov.

 
C. limonia OSBECK (rangpur)

Rangpur má slabší koreňový systém, ale je kompatibilní s väčšinou citrusov. Odporúča sa hlavne pre mandarínky a pomaranče. Pozitívne ovplyvňuje nástup do plodnosti, ktorý je na tomto podpníku skorý. Skvelo znáša sucho a vápnité pôdy, ale vyžaduje teplé prostredie. Je citlivý na koreňovú hnilobu a nie je odporúčaný na chladné zimovanie a do chladných skleníkov.

 

Pomarančovník

V minulosti rozšírený podpník kvôli ľahkej dostupnosti semien z plodov (slávne kubánske pomaranče), čo už dnes nie je samozrejnosť. Semenáče sú rýchlo rastúce, čo mierne odďaľuje nástup do plodnosti. Nemá rád pokles teploty pod bod mrazu, ale dokáže ho zniesť, hoci sa mu viac darí počas teplého zimovania v interiéry. Vyžaduje priepustné a ľahké pôdy dobre odvádzajúce vodu, lebo inak je náchylný na hnilobu koreňov. Výnos je vysoký a pozitívne ovplyvňuje kvalitu plodov. Má vynikajúcu afinitu a odporúča sa ako podpník pre pomarančovníky a grepy. Komerčne sa pre náchylnosť na isté choroby využíva málo. Osobne tiež nevyužívam pomarančové podpníky, ale podľa skúseností ju môžem odporúčať na bytové pestovanie.

 

Grepfruit

Patrí k najvzrastnejším podpníkom, ale prakticky sa takmer vôbec nepoužíva. Využívajú ho hlavne citrusári, ako podpník na bytové pestovanie, pre jeho dobré tolerovanie teplého zimovania a suchého vzduchu. Plody na tomto podpníku sú menej kvalitné, majú hrubšiu kôru a nástup do plodnosti trvá dlhšie ako pri pomaranči, citrumele alebo ponciruse. Svojimi požiadavkami sa podobá na pomarančové podpníky. Vyžaduje veľa svetla a tepla, no semená bielych grepov sú aj pomerne otužilé, ale nevhodné pre dlhodobo chladné prostredie. Osobne grep ako podpník nevyužívam, lebo existuje veľa ľahšie dostupných a kvalitnejších náhrad. 

 

C. jambhiri LUSH (Rough Lemon)

Je rovnako citlivý na chlad ako citrónovníky, ale skvele znáša sucho a je nenáročný na kvalitu pôdy. Má rýchly rast, čo prenáša aj na štepy, ktoré prekvapivo skoro prechádzajú do plodnosti. Podporuje dlhovekosť a veľkosť rastliny, ale mandarínovníky sú naňom krátkoveké. Kvalita plodov je nižšia s menším množstvom šťavy, preto sa neodporúča pre sladkoplodé citrusy. Medzi miestnymi citrusármi sa využíva minimálne.

 

C. medica (Cedrát)

Rýchlo rastúci a menej kvalitný podpník. Napriek tomu sú zachované záznamy o jeho využívaní hlavne v začiatkoch pestovania citrusov, ale dnes je vytlačený kvalitnejšími podpníkmi. Má podobné vlastnosti ako citrónovník, ale je menej náchylný a lepšie odoláva vlhkosti substrátu. Kvalita plodov je nižšia, ale rast štepov je rýchly, čo si vyberá daň na neskoršom kvitnutí a plodení. Ľahko sa množí odrezkami, ale plody poskytujú aj dosť semien. Medzi citrusármi sa občas využíva, ale nemá veľmi v láske studené zimovanie, hoci ho trpí výrazne lepšie ako citrónovníky. Osobne mám na tomto podpníku dve rastliny, ale viac sa osvedčili iné, napriek tomu, že citrusy na ňom rýchlo tvoria peknú korunku. Medzi niektorými citrusármi sa dodnes využíva.

 

C. reshni HORT. ex TAN. 'Kleopatra'

Radí sa medzi podpníky so slabým rastom, ktorý ale dobre znáša zasolené pôdy a vysoký obsah vápnika. Má výbornú kompatibilitu, ale neosvedčila sa v chladnejšom podnebí, lebo je veľmi náchylná na koreňovú hnilobu v premokrených pôdach. Všeobecne sa mandarínovníky nepoužívajú na podpníky, ale existuje niekoľko výnimiek, ale ich význam nie je veľký. Medzi citrusármi sa využíva minimálne. 

 

C. volkameriana (PASQ.) TAN. 

Ide o veľmi vitálny a rýchlo rastúci podpník vhodný pre kysloplodé odrody. Plod má veľa malých semien, z ktorých vyrastú rasliny vhodné na štepenie po cca roku a pol. Má povrchový koreňový systém a skvelú prispôsobivosť pôdam. Menej znáša len zasolené pôdy, ale inak je dlhoveký a urýchľuje nástup do plodnosti. Je citlivý na chlad, ale menej ako Rough Lemon. Má dobrú kompatibilitu, ale negatívne ovplyvňuje kvalitu plodov, ktoré sú na tomto podpníku väčšie. Je pomerne tolerantný proti koreňovej hnilobe a odolný mal-seccu. Dodnes sa využíva pre citronovníky v bezmrazých lokalitách, lebo je na neho možné štepiť aj odrody citrónov, ktoré sú nekompatibilné s inými podpníkmi. Niektorí citrusári ho využívajú na citrónovníky a teplé zimovanie, ale používa sa málo.

 

Okrem vyššie opísaných sa môžete u našich citrusárov stretnúť aj s podpníkom Urban SP, ktorá bola vyšľachtená na interiérové pestovanie, C. macrophyllou WESTER a v poslednej dobe stále častejšie s pomelom. Pomelo má zriedka semená, ale ukazuje sa byť vhodným kandidátom na teplé zimovanie a interiérové pestovanie, a preto sa jeho popularita rozrastá. Experimenty sú ešte len v začiatkoch, je preto možné, že sa časom od tohto podpníka upustí, ak sa preukážu nejaké nevýhody. V minulosti sa hojne využíval na podpník citrónovník 'Meyer' pre jeho dobrú dostupnosť a lepšie znášanie studeného zimovania. Dnes sa od jeho využívania ustupuje. 

Sám musím potvrdiť, že otvorenosť svetu a možnosť získať výborné podpníky z opačného konca zemegule, výrazne pomohli citrusárom mimo produkčných oblastí. Dnes už niektorí majú plodiace citrumelá, citranže a hybridy s trifoliátou, ktoré sú výbornými podpníkmi. V súčasnosti sa v kruhu citrusárov najviac využívajú Citrumelá, o ktoré je aj najväčší záujem, menej poncirus trifoliata, citranže a bigarádia. Sám uprednostňujem Poncirus, Citrumelo a Bigarádiu, lebo dokážu pokryť široké spektrum pestovateľských podmienok a takmer všetky odrody sú s nimi kompatibilné. Napriek tomu nezabúdam na iné podpníky, ktoré sú označiteľné za núdzové, ale pri črepníkovom pestovaní sú ich negatívne vlastnosti menej vypuklé. Preto, ak máte doma starší neplodiaci semenáč a stále sa mu vo vašich podmienkach darí, potom sa nebojte, lebo sa o neho viete starať a páči sa mu u vás. Pokojne ho zaštepte a nepozerajte na to, že je to citrón alebo grep.