Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Zimovanie

Zimovaním sa medzi citrusármi označuje uskladnenie rastlín na zimu v priestoroch, kde sú chránené proti nástrahám zimného počasia. Niekedy je to tiež spôsob ochrany rastlín v exteriéry pomocou krytov a ochranných vrstiev. Dôležitým faktom je, že rastliny sa spravidla pri zimovaní neumiestňujú do obývaného interiéru, ale chladných priestorov. Umiestnenie teplomilných rastlín do studených priestorov, kde môžu hybernovať, nám pomáha prekonať najnepriaznivejšie počasie s minimálnou stratou zásobných látok a pri niektorých citrusoch alebo podpníkoch je to nevyhnutnosť. Tento pestovateľský postup sa zvykne označovať aj slovným spojením studené zimovanie, kým teplé zimovanie sa vzťahuje na vytápané byty a skleníky, pri ktorom musí byť zabezpečený aj prísun svetla.

 

Teplota

Najdôležitejším faktorom pri zimovaní je teplota. Tá sa musí prispôsobovať zimovaným druhom a podpníkom, na ktorých rastú citrusy. Našťastie existuje pomerne široký teplotný rozptyl vyhovujúci väčšine citrusov, ktorý sa pohybuje medzi 4-10°C. Niekedy sa uvádza aj 0-10°C, ale teploty medzi 0-4°C sú kritické pre mnohé tropické citrusy. Poncirus trifoliáta má radšej chladnejšie teploty a odporúča sa ho zimovať medzi 0-8°C, ale osobne som sa nestretol s problémom ani pri dlhodobom zimovaní okolo 10°C. Správna teplota je dôležitá kvôli spomaleniu prirodzených fyziologických procesov v rastline, ktorý u citrusov nastáva okolo 12°C. Je to istá forma umelého zimného spánku, ktorý pomôže rastlinám zachovať si čo najviac zásob na jar.

Ak citrusom nezabezpečíme studené zimovanie, potom budú mať tendenciu ďalej rásť a internódiá listov budú vzdialenejšie, nové vetvičky budú tzv. vytiahnuté. Čím je chladnejšie, tým sa procesy v rastline viac spomalia a vďaka tomu ich je možné uložiť aj do úplnej tmy na cca 3 mesiace. Uľahčuje to výber miesta, pretože sa stávajú vhodným aj pivnice, garáže, kôlne a skladové priestory. Počas zimovania môže teplota klesnúť aj pod bod mrazu, ale musíme dávať pozor, aby nezmrzla zem v kvetináčoch. Krátkodobý slabý mráz spoľahlivo odstráni škodcov a dokonca aj ťažko odstrániteľné puklice. Niektorí citrusári to cielene využívajú a nechajú spadnúť teplotu na -2 až -3°C počas 36 až 48 hodín a potom ju pomaly zvyšujú.

 

Výber zimoviska

Niekedy je najväčšou dilemou aké miesto vybrať pre citrusy a ostatné subtropické rastliny. Rastliny sú citlivé na výpary chemikálií a suchý a rovnako aj veľmi vlhký vzduch. Pri suchom vzduchu aj počas zimovania zhadzujú listy, čo si potom pestovateľ často nevie vysvetliť. Pri konštantne vysokej vlhkosti nad 80% sa na rastlinách začínajú objavovať plesne. Ale stále je lepšia vyššia vlhkosť, kde sa vieme brániť občasným postrekom, ktorý v uzavretých priestoroch pôsobí ozaj dlhodobo. Pozor si musíme dať aj na jablká, ktoré pri zrení uvoľňujú etylén, ktorý môže spôsobiť opadávanie listov. Osobne uprednostňujem, ak je miestnosť s rastlina aj ľahko vetrateľná. Nie sú vhodné miestnosti, kde sa nedá udržiavať stála teplota s malými výkyvmi. Veľké teplotné výkyvy rastlinu vysiľujú, ale pri dostatočnom svetelnom žiarení je to ešte na hrane udržateľnosti. 

 

Svetlo

Väčšinou sa v literatúre uvádza, že sa zimuje na chladnom a svetlom mieste, ale už som vyššie spomínal, že pri vhodnej teplote vydržia citrusy aj viac ako 3 mesiace v úplnej tme. Samozrejme, je lepšie, ak majú rastliny prísun svetla, ale nie je to nevyhnutnosť. Oveľa väčšie problémy spôsobuje skracujúci sa deň v skleníkoch, kde rastliny neprešli do zimnej dormancie. Svetlo potrebujú rastliny hlavne pri svojom raste, preto ak na zimovisku začnú rastliny rašiť, musíme na to reagovať. Ak je už vonku stabilná teplota s občasnými mrazmi, povedzme v apríli, tak je lepšie rastliny vyniesť a ukončiť zimovanie. V prípade, že nám začnú rásť uprostred zimy kvôli vysokým teplotám, tak ich musíme znížiť, lebo nedostatok svetla rastliny vyčerpá a môžu začať zhadzovať listy.

 

Staroslivosť

Aj počas zimovania vyžadujú rastliny pravidelnú kontrolu a staroslivosť. Ide hlavne o kontrolu zdravotného stavu, či nie sú napadnuté plesňami, škodcami, či nestrácajú listy a pod. Počas studeného zimovania nehnojíme, ale podľa potreby zavlažujeme. Substrát v kvetináčoch udržujeme mierne vlhký, pričom by malo postačovať rastliny poliať raz za 3-4 týždne. Sucho, rovnako ako premokrenie má na rastliny zlý vplyv a pri oboch prípadoch začínajú zvinovať a strácať listy. K rastlinám je dobré mať prístup, čo uľahčuje polievanie, kontrolu rastlín aj staroslivosť.