Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Letnenie

Hovorovo sa takto nazýva spôsob pestovania citrusov, keď ich počas leta umiestňujeme do exteriéru, najčastejšie pod holé nebo. Niekedy sa rastliny umiestňujú pod strom, ktorý poskytuje ochranu pred priamym slnečným žiarením alebo pod provizórne striešky a stavby, ktoré poskytujú ochranu proti nepriazni počasia. Spravidla sa rastliny v črepníkoch umiestňujú na chránené a dostatočne slnečné miesto. Pozor dávame hlavne na začiatku prenesenia zo zimoviska alebo bytu pod holé nebo, kvôli vysokému riziku popálenia listov Slnkom. Preto najprv umiestňujeme rastliny na prechodné a tienisté miesto, odkiaľ ich po aklimatizácii premiestnime na konečné stanovisko.

Tento spôsob pestovania zabezpečuje citrusom optimálne podmienky, ale nie je ich možné v našom podnebí vonku držať celoročne. Problémy sa môžu objaviť hlavne počas teplých a suchých období a pri silných zrážkach. Nepríjemný vie byť vietor, ktorý môže kvetináče s rastlinami prevracať, ale aby sme tomu zabránili môžeme kvetináče čiastočne zanoriť do záhonu, zaťažiť ich alebo umiestniť do konštrukcií, ktoré tomu zabránia. 

 

Substrát

Osobne za najväčšiu výzvu považujem správne namiešať substrát na vonkajšie pestovanie citrusov, ktorý musí byť schopný absorbovať dostatok vody, aby nám koreňový bal nepreschol aj počas teplých dní, no zároveň musí byť dostatočne vzdušný a porézny, aby prebytočná zrážková voda dokázala opustiť kvetináč. Tu je to o vhodnom kompromise a prispôsobení pestovateľského mixu vlastným podmienkam. Čo citrusár to iný mix a zhoda sa nájde len ťažko. Viac o substráte a jeho namiešaní píšem v sekcii Citrusy > Starostlivosť > Substrát

 

Umiestnenie

Stále umiestnenie volíme podľa kritérií, ktoré som už opísal vyššie - dostatočný prístup slnečného svetla, chránené miesto proti vetru, ľahko prístupné miesto. Nevhodné sú severne orientované a výrazne zatienené miesta, polohy medzi objektmi, kde sa vytvára prievan a aj priestory, kde sa výrazne prehrieva v lete vzduch (blízkosť plechových stavieb, kryty a pod.). Mne sa najviac osvedčilo voľné priestranstvo, kde je čiastočná ochrana proti severným vetrom vďaka stene. Rastliny ukladám na vyrovnaný povrch záhonu medzi ostatné kvety a slúžia aj ako dekorácia. Väčšie citrusy zapustím asi na 5-8 cm do pôdy na záhone, aby som zabránil ich prevráteniu a okolitú zeminu zhutním. Zatiaľ to stačilo a rastliny sa neprevracali ani počas búrok, ale pri ozaj veľkých rastlinách je hlbšie zapustenie (15-20 cm) na otvorenom priestranstve nutnosťou. Rastliny časom zapustia korene do pôdy pod kvetináčom, a tak sa ešte viac zastabilizujú. Korene takto preniknú aj do zhutnenej pôdy alebo trávnika, ale samozrejme menej výrazne ako v prípade okopaného záhona. Pri prenášaní na zimovisko im musíme korene odrezať, ale rastlina to nahradí opäť v jarnom období.

Už aj samotný intravilán obce mi pomáha svojím prostredím, ktoré mierne oslabuje účinky vetra a zlepšuje tepelné podmienky. Najideálnejšie umiestnenie citrusov by mohlo byť pri dome orientovanom v smere východ - západ, pri južnej dlhej stene domu. 

 

Zálievka 

Pri letnení má zálievka mimoriadne dôležitú úlohu. Správnou kontrolou vodného režimu vieme pozitívne ovplyvniť rýchlosť rastu a prospievanie rastlín. Tu musíme brať do úvahy aj charakteristiky substrátu a hlavne jeho vododržnú schopnosť. Interiérové substráty na báze rašeliny počas leta rýchlo preschýnajú a ťažko opäť nasávajú vodu, kým hlinité substráty majú lepšiu vododržnú schopnosť a vyžadujú menej častú zálievku, ale negatívne vplývajú na vzdušný režim. Vhodné je zvážiť rôzne samozavlažovacie riešenia cez rôzne knôty a kvapkové závlahy, ktoré zabezpečia stály prísun vody a zamedzia úplnej strate vlhkosti. Na jar a počas jesene zas dávame pozor, aby sa pri spomalenom výpare rastliny netopili vo vode a nehnili im korene. Aj je to nutné, kvetináče zakrývame a chránime pred dažďom. 

 

Choroby a škodcovia

V prírode rastliny vystavuje prirodzenému tlaku chorôb a škodcov, čo musíme brať do úvahy. S veľkou pravdepodobnosťou sa na rastlinách objavia škodcovia zo záhrady. Mne sa o ich prísun pravidelne starajú mravce, ktoré si privážajú vošky a puklice. Nevýhoda sa môže obrátiť aj na výhodu, lebo môžeme využiť prirodzene sa vyskytujúcich predátorov, ktorý nám potlačia vplyv škodcov. Škodcov nemá zmysel likvidovať, keď sa nezbavíte mravcov chovajúcich cicavých škodcov. Po ich vyhubení ostanú škodcovia napospas predátorom a ich stav sa zníži. Napriek tomu musíme niekedy zakročiť mechanickým likvidovaním škodcov a v najkrajnejšom prípade aj k chemickej likvidácii nežiaducich zástupov hmyzu. Choroby citrusov sú v našich podmienkach zriedkavé, ale objavujú sa rôzne huby a plesne, na ktoré pôsobia meďnaté prípravky.

 

Staroslivosť 

Pri letnení je dôležitý voľný prístup ku každej rastline, aby sme ich mohli kontrolovať a rýchlo reagovať na hrozby. Nie je dobré, ak sú citrusy po silnom daždi pre rozbahnený terén neprístupné. Je mi jasné, že niekedy je to o kompromisoch, ale je skvelé mať chodníček, ktorým sa dostaneme k rastlinám v každom ročnom období a počasí. Je to dôležité, lebo niekedy musíme po daždi a silnom vetre kontrolovať plody a konáre a reagovať na prípadné škody. Včasným zákrokom sa ľahko dajú zachrániť aj nalomené konáre a vetvy, ľahšie sa bojuje proti škodcom a všeobecne sa o rastliny pohodlnejšie stará.