Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Bytové pestovanie

Celoročné interiérové pestovanie či ho už nazveme bytovým alebo domovým, je asi najrozšírenejším v našich zemepisných šírkach. V literatúre sa označuje aj ako bytová kultúra. Výhodu tohto spôsobu pestovania je fakt, že rastliny majú takmer ideálne teplotné podmienky pre svoj život. Napriek tomu je množstvo faktorov, ktoré robia toto pestovanie jedným z najzložitejších, čo si väčšina hobby pestovateľov vôbec neuvedomuje. Existuje niekoľko obmien znižujúcich nevýhody bytového pestovania. Ide o vynášanie rastlín počas teplejších mesiacov na balkóny a lodžie, prípadne ich uskladnenie v zime do miestnosti, kde sú teploty okolo 10°C, prípadne pestovanie na zasklenom balkóne a lodžii. 

 

Limitujúce faktory  

Rastliny k svojmu životu potrebujú vodu, vzduch, teplo, svetlo a životný priestor vo forme substrátu alebo výživného roztoku. Pri bytovom pestovaní je hlavným limitujúcim faktorom svetlo, lebo ostatné zložky vieme jednoducho regulovať. Nedostatok svetla je hlavne v zimnom období, ale oproti vonkajšiemu prostrediu je ho vždy menej. Pri nedostatku svetla sú prírastky slabé a vytiahnuté, listy vyrastajú ďaleko od seba a plocha listov sa zväčšuje. Kvety opadávajú a plody nemajú dostatok cukrov, rovnako silnejšie samoreguluje násadu kvetov a plodov aj sama rastlina. V zimnom vykurovacom období je vzduch v uzavretých priestoroch suchý, čo môže viesť k výraznejšiemu opadu listov, až k úplnému úhynu rastliny. Akceptovateľná vlhkosť pre rastliny sa pohybuje okolo 60%, ale vo vykurovaných bytoch to býva okolo 40%. Napriem tomu má bytové pestovanie množstvo výhod, ako ľahká kontrola rastliny, jednoduchšie riadenie prostredia v okolí rastliny, efektívnejšia ochrana proti škodcom a pod. Limitujúcim faktorom sa pri bytovom pestovaní stáva aj podpník, ktorý môže mať špecifické požiadavky na teplotu v určitom období (poncirus vyžaduje studené zimovanie).

 

Substrát

V interiéry si môžeme menej lámať aj hlavu aj nad zložením substrátu. Kontrolovateľné podmienky umožňujú správne dávkovať vodu aj výživu pre rastliny a citrusy sa nám budú dobre cítiť aj špeciálnom substráte pre citrusy z obchodu. V exteriéry majú pestovatelia so substrátom výraznejšie problémy, lebo je ho nutné správne namiešať, berúc do úvahy umiestnenie rastliny. Dá sa povedať, že hlavnou zložkou substrátu na interiérové pestovanie je rašelina s prímesou bentonitu (obsahujú ho už predpripravené univerzálne zmesi) a perlitu, ku ktorým môžeme pridať kokosové vlákno a piesok. 

 

Choroby a škodcovia

Pri interiérovom pestovaní sa nám menej často objavujú hlavne hubové a plesňové ochorenia, ktoré nemajú v láske suché prostredie. Nevýhodou je, že bakteriálne ochorenie a virózy sa ľahko šíria aj v tomto prostredí. Účinne sa vieme brániť škodcom, ktoré si väčšinou dovlečieme novými napadnutými rastlinami. Najčastejšie sa objavujú roztoče, vošky a puklice. Pri poctivej prevencii a liečbe sa vieme týchto škodcom účinne zbaviť už po niekoľkých pokusoch a ľahko sa dajú využiť aj "bio" metódy a postreky, ako ručný zber škodcov. V tomto prípade je uzavretý priestor našou výhodou. Pozor si musíme dávať hlavne v prípadoch, keď si privážame nové rastliny, ktoré môžu byť hostiteľmi škodcov a chorôb.