Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Zavlažovanie

Zavlažovanie je samostatným umením pri pestovaní všetkých subtropických rastlín. Má svoje pravidlá, ktorých nedodržiavanie môže viesť k úhynu rastlín. Dnes existuje veľa spôsobov a možností zavlažovania, stačí spomenúť kvapkovú, tryskovú alebo automatickú závlahu a rôzne obmeny hadicových a automatických zavlažovacích systémov, z ktorých je najjednoduchším samonapájací systém pomocou knôtov. Dnes už
 vieme s vodou dodávať aj živiny a stimulátory.

 

Zálievka rastlín v nádobách

Najviac pozornosti si vynucujú citrusy pestované v kvetináčoch, ktoré v lete rýchlo strácajú vodu a vyžadujú pravidelnú kontrolu. Vždy nám poslúži ručný zapichovací vlhkomer, ktorý vie zmerať vlhkosť aj v hlbších častiach kvetináča, keďže povrchové vrstvy substrátu nás môžu klamať. 

Výhodou je, keď máme rastliny v rovnakom substráte, čo zľahčuje odhad jeho vlhkosti, keďže sa správa približne rovnako. Ale aj tu môžu rozdiely spôsobovať rastliny a niektoré budú piť vodu rýchlejšie. Hlavný rozdiel je v objeme korunky, keď väčšia listová plocha sa samozrejme spája aj s rýchlejším odparom. Pomalšie spotrebúvajú vodu aj čerstvo presadené rastliny, ktoré ešte nestihli prekoreniť novú zeminu. Je na to dobré myslieť pri zálievke a dávkovať im bodu opatrnejšie. 

Hlavne v lete alebo pri pozabudnutí na rastlinu sa stáva, že substrát úplne preschne a stratí tým pádom aj schopnosť viazať na seba vodu. Keď voda rýchlo pretečie cez kvetináč do podmisky alebo sa najprv zbiera na povrchu a potom rýchlo vsiakne, potom ho musíme preliať niekoľkokrát s odstupom zopár minúť. Tento problém je výraznejší pri rašelinových substrátoch, kde sa odporúča v tomto prípade rastliny s kvetináčom ponoriť do vody, aby dobre nasiakli vodou. 

Ja osobne používam podložky pod kvetináče iba pri rastlinách, ktoré mám na ozdobných plochách. Ostatné mám voľne na kvetinovom záhone alebo trávniku. Prebytočná voda, tak neostáva v podmiske, ale odtečie do pôdy. Pri rastlinách s podložkami musíme dávať pozor, aby v nich voda po vytrvalejších dažďoch dlhodobo nestála. To platí aj v prípade, keď polievame podmokom, keď je pôda už vlhká, tak zvyšok vody vylejeme. 

Samozrejme, je rozdiel v tom či držíme rastliny vonku alebo v interiéri. Pestovanie citrusov na voľnom priestranstve má svoje výhody aj nevýhody, ale podľa môjho názoru je viac výhod. Medzi ne patrí aj prirodzené zavlažovanie dažďom, ktorý ozdravuje substrát a poskytuje vynikajúcu mäkkú a prevzdušnenú vodu. Preto sa odporúča zachytávať dažďovú vodu a polievať ňou rastliny. Menej vhodná je povrchová voda a najmenej vhodná je podzemná (studničná) voda.

Dôležitým faktorom je aj rovnováha vzduchu a vody v substráte. Väčšie póry sa v zemine vypĺňajú vzduchom, kým menšie vodou, ale pri veľkom zamokrení sa väčšina vzduchu môže vytesniť, čo doslova zadusí korene. Tie potrebujú k svojmu rastu prístup vzduchu. Najlepšie dokážu nastoliť rovnováhu medzi vzduchom a vlhkosťou neglazované keramické kvetináče, ale tie sú aj drahšie, krehké, ťažké a ťažko sa z nich rastlina presádza. Praktickejšie sú plastové kvetináče, ktoré ale neumožňujú rastlinám dýchať cez svoje steny, preto musia mať veľa otvorov. Pri plastových nádobách sa zvyknú urobiť dierky aj z bokov nad odtokovými otvormi, aby sa zabezpečil lepší prístup vzduchu. Extrémom sú v tomto prípade špeciálne air pot kvetináče vytvorené práve za cieľom zabezpečiť rastlinám čo najviac vzduchu, a preto majú otvory po celej svojej ploche.

 

Závlaha v skleníkoch a na otvorených plochách

Väčší objem substrátu nám poskytuje výhodu v tom, že dobre sa v ňom dá rozdistribuovať voda, ktorá potom dlhšiu dobu je prístupná pre rastliny, čím sa obmedzuje počet nevyhnutných zavlažovaní. Problémom sa môže stať susedstvo rastlín, ktoré si môžu kanibalizovať živiny, a tak oberať slabšie jedince o potrebné zdroje aj vodu. Musíme to kontrolovať a prichádza do úvahy aj vsadenie geotextílie medzi koreňový systém rastlín, aby neprerastali celú okolitú plochu. 

Aj skleník sa môže preliať, keď dlhodobo poskytujeme viac vlahy, ako dokážu rastliny spotrebovať. Môže sa nám javiť, že povrch je suchý, ale spodné vrstvy podkladu môžu byť mokré. Je dobré myslieť aj na túto eventualitu, ktorá má v prípade vyvýšených záhonov aj možnosť regulácie cez spodné odtoky. Prebytok vody zhoršuje hospodárenie so vzduchom v pôde, znižuje jeho teplotu a môže spôsobovať zahnívanie koreňov. Rovnako zlý efekt má aj slabá zálievka, ktorá spôsobuje odumieranie jemných korienkov v hlbších vrstvách pôdy a znefunkčňuje kapiláry. 

Aj rastliny vo voľnej pôde vyžadujú dodatočnú zálievku a v zime aj ochranu pre premokrením. Dôležité je sledovať vodný režim hlavne pri trifoliátach, kde sa často stane, že rastlina nevymrzne, ale uschne, lebo dostupná pôdna vlhkosť zmrzne. 

 

Rosenie a kropenie

môže pomôcť rastlinám pri prekonávaní šokov a poskytnúť možnosť prijať živiny v roztokoch striekaných na list. Nesmieme rosiť počas slnečných dní, kedy môžu kvapky na listoch pôsobiť ako lupa a popáliť listy. Rastliny majú všeobecne menšiu spotrebu vody cez korene v prostredí s vyššou vlhkosťou vzduchu, na čo musíme tiež myslieť. Časť z takto získanej vlhkosti dokážu rastliny aj priamo zúžitkovať.