Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Substrát

Rastliny potrebujú na svoj rast prostredie, z ktorého môžu koreňmi čerpať živiny a vodu. Týmto materiálom môže byť živný roztok, organický, minerálny alebo syntetický substrát. Pri citrusoch sa dnes využívajú len pevné substráty. Najčastejšie sú pestované v zmesi rôznych pevných substrátov zvolených pestovateľom a prispôsobených jeho nárokom. Správne zvolený materiál substrátu zabezpečí kvalitný rast a prosperitu rastlín. Odborníci na citrusy odporúčajú pri citrusoch voliť substráty s prevahou organického materiálu (cca 40% objemu).

Organický materiál je rastlinného a živočíšneho pôvodu, zaraďujeme sem rašelinu, listovku, kompost, humus, vyzretý hnoj, piliny, hrabanku a iné, ktoré vznikli z rastlinných a živočíšnych odpadov. V prípade citrusov sa najviac využíva rašelina, kompost, kokosové vlákno a vyzretý hnoj, ostatné zložky sa využívajú minimálne.

Minerálne zložky vznikli z hornín a neorganických materiálov. Existuje aj prechod medzi organickými a minerálnymi zložkami, tzv. organominerálne látky, čo sú vlastne mineralizované organické hmoty, u ktorých ešte neprebehla úplná mineralizácia. Minerálne zložky sa používajú hlavne ako drenážny, vyľahčujúci a sorpčný materiál. Aj záhradná zemina je vlastne z veľkej časti minerálna s podielom humusu len okolo 3%. Patrí sem napr. štrk, piesok, íl, záhradná zemina, skrývka, alginit, antuka, koks a pod.

Syntetické (umelé) zložky sú napr. agroperlit, bentonit, keramzit, polystyrén, vermikulit. Radia sa sem aj minerály tepelne a inak spracované pred ich aplikáciou, keď počas spracovania zásadne menia svoje vlastnosti. 

Nedoporučuje sa využívať nekontrolovaný kal z čističiek odpadových vôd a pôdu z okolia ciest, ktorá môže byť kontaminovaná soľou a ťažkými kovmi. Mali by sme brať ohľad na kvalitu využívaných produktov, lebo o kúsok nižšia počiatočná investícia sa v konečnom zúčtovaní zúročí niekoľkonásobne. 

Každý pestovateľ má svoj substrát, na ktorý nedá dopustiť. Tu platí pravidlo, že najlepšia skúsenosť je vlastná a každý skúsenejší záhradkár si dokáže prispôsobiť substráty podľa svojich požiadaviek. Pri voľbe zloženia musíme brať do úvahy miesto pestovania rastlín (interiér, exteriér), teplotné, vlhkostné, zrážkové a svetelné pomery. Samy najlepšie zohľadníme akú potrebujeme výživnosť, priepustnosť, vododržnosť a vzdušnosť a objemovú hmotnosť pôdneho mixu. 

Využívané zložky sa okrem svojho pôvodu dajú rozčleniť aj na vyľahčujúce a zhutňujúce zložky (ľahké a ťažké), viažuce minerály a pomerne sterilné. K namiešaniu správneho substrátu musíme poznať vlastnosti a funkcie, ktoré tieto zložky substrátu darujú a budú v nich plniť. Perlit vie napríklad vyľahčiť substrát, zlepšuje hospodárenie so vzduchom, ale dokáže aj viazať vodu a živiny a postupne ich uvoľňovať. Kokosové vlákno má hlavne dobrú sorpčnú schopnosť vody, ale obsahuje málo živín. Záhradná zemina zlepšuje vododržnosť, robí zmes súdržnejšou a ťažšou, čo je výhodou pri pestovaní v kvetináčov, ktoré sa tak ťažšie prevracajú. Piesok zlepšuje priepustnosť pre vzduch a zmenšuje sorpčnú schopnosť vody. Najčastejšie sa využíva zmes troch zložiek - rašeliny, záhradnej zeminy a perlitu, ale dnes je široká ponuka rôznych vynikajúco využiteľných produktov na trhu. Stále viac citrusárov využíva kokosové vlákna a drvinu,  sušené organické hnojivá. 

Pri svojej ceste k ideálnemu substrátu som sa inšpiroval skúsenosťami iných citrusárov a samozrejme som robil aj vlastné pokusy s rôznymi zmesami. Nakoniec som možno až prehnal počet zložiek, ale mne to vyhovuje a substrát je fakt aj po dvoch rokoch vo vynikajúcom stave. Osobne nevyužívam drenážnu vrstvu, ani piesok a štrk. Takisto som vyskúšal niekoľko rašelinových zmesí, ale nájdenie ideálnej trvalo tri roky. Pri citrusoch je totiž lepšia hrubšia zmes, ktorej dlhšie trvá zľahnúť a takto si udržuje vzdušnosť. Hoci nerád uverejňujem presné názvy využívaných značiek, tu robím výnimku a po odporúčaniach som prešiel na značku Klasmann a som spokojný. Najviac sa mi osvedčil hrubší mix pre ovocné a lesné škôlky TS 4 PLUS Coarse.

Moja zmes má dnes 6 zložiek, ktorých pomer vymeriavam kvetináčom a potom ich dobre zmiešam v plastovej debni na miešanie malty. Je to super pomocník, ktorý si v stavebninách viete zabezpečiť za pár Eur a za necelých 15€ dostanete veľký 90 litrový box, ktorý využívam aj ja.

Moja zmes sa skladá z rašeliny Klasmann, záhradnej zeminy (kvalitná ornica), agroperlitu, alginitu, kokosového vlákna a vyzretého kravského hnoja (resp. kompostu). Tie miešam v pomere cca 6:2:1:1:1 a poslednú dobu pridávam aj 0,5 kvetináča vermikulitu, ktorý sa svojimi vlastnosťami podobá perlitu.