Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Rez a tvarovanie citrusov

Rez je dôležitý pre prosperitu rastlín a regulujeme ním plodnosť a rast, a zároveň ním dokážeme citrusy tvarovať a zmladzovať. Aj pri citrusoch máme tri základné druhy rezu: výchovný, udržiavací a zmladzovací. Výchovný využívame v prvých rokov po rezkovaní alebo štepení a slúži na vytvorenie základu korunky, udržiavacím regulujeme plodnosť a vzdušnosť korunky a udržiavame žiadané vlastnosti, kým zmladzovací je extrémnejší, pri ktorom odstraňujeme vyrodené drevo a staršie neperspektívne konáre nahrádzame novými. Pri reze musíme vždy brať do úvahy aj podpník, odrodové vlastnosti a jedinečnosť samotnej rastliny. Pri citrusoch musíme pamätať, že väčšinou kvitnú na konci jednoročných výhonov, preto ich skracovaním prichádzame o úrodu - stáva sa to hlavne u ľudí, ktorí sa riadia pravidlom, že každý letorast sa musí skrátiť na o 1/3.

Citrusy môžeme aj zaštipovať počas vegetácie, keďže za rok zvyknú mať viac, ako jednu rastovú periódu. Zaštipovaním obmedzujeme rast a kontrolujeme tvar korunky, zbavujeme sa nechcených letorastov a pomáhame rastline menej sa vysilovať.

Musíme pamätať, že rez je silný zásah do rastliny a pri jeho vykonávaní musíme brať do úvahy celkový stav rastliny, koreňov a prostredie, a nezabúdať na cieľ, ktorý chceme rezom dosiahnuť - urýchlenie plodnosti, rastu, zmladenie, reguláciu plodnosti a pod. Na správne vykonaný rez reaguje aj rastlina správnym tempom rastu a žiadaným vytváraním korunky. Keď bol rez príliš hlboký, tak nám obrazí z veľkého množstva púčikov a zahustí sa, keď bol slabý, tak rastlina bude pučať len z vrcholových púčikov. 

kotlovitá korunka

U citrusov môžeme využiť prakticky všetky typy korún využívaných pri našich ovocných stromoch alebo sa riadiť ich kombináciou. Najčastejšie sa odporúča kotlovitá koruna, ktorá dokáže zabezpečiť veľa rodivého dreva, dobré presvetlenie koruny a nižší výsledný tvar a vzrast. Nevýhodou je, že takto tvarované rastliny sú veľmi rozložité a zaberajú veľkú plochu. 

štíhle vreteno a jeho postupné tvarovanie

Preto sa častejšie využívajú tvary vedúce rastlinu skôr do výšky. Veľmi sa osvedčilo štíhle vreteno a vysoké štíhle vreteno (solax), ale aj poschodovitá korunka. Tieto tvary sú vyššie, ale dokážu prinášať vynikajúce výsledky v množstve aj kvalite plodov a ich zapestovanie vôbec nie je zložité. Výhodou je aj ľahšie uskladnenie na zimovisko a menšia rozložitosť rastlín. Nevýhodou je práve výška, čo pri silnejšom vetre vedie k ľahšiemu prevracaniu kvetináčov a zvýšená potreba starostlivosti o tvar korunky.

Pri týchto tvaroch ponechávame silný stredník alebo ho vytvárame z niektorej vetvy a skracujeme bočný obrast, ktorý by mal byť umiestený po dvoch stranách kmeňa a vytvárať plochú plochu. Mala by sa tak skrátiť cesta živín z koreňov ku koncu výhonov a ideálne využiť slnečná energia, čím sa má zlepšiť potenciál rastu a plodnosti rastliny. Lepšie sa tieto moderné tvary udržujú a tvarujú na pomaly rastúcich podpníkoch.

Pri poschodovitej korunke vytvárame akoby viac poschodí s otvorenou korunkou. Je to spôsob, ktorý je krížením štíhleho vretena a kotlovitej korunky. Výhodou sú menšie nároky na priestor oproti kotlovitej korunke a väčšia plocha listov oproti štíhlemu vretenu. Hlavný rozdiel oproti štíhlemu vretenu je v tom, že bočný obrast nemusí byť orientovaný len na opačných okrajoch, teda korunka nie je plochá.

Osobne mám rastliny zapestované na všetky z uvedných tvarov, okrem solaxu. Rozdiely medzi nimi sú jasné, ale zásadná diferenciácia v rýchlosti rastu podľa môjho názoru nenastala. Určite sa priestorovo viac oplatí pestovať skôr korunku do výšky a menej do šírky, pričom sa nemusíte riadiť presnými postupmi strihu jedného daného tvaru. Pri výškovo orientovaných tvaroch sa aj ľahšie korigujú chyby, ale vážne prehrešky v strihu sa dlhšie opravujú. Možno najlepšou radou je rastliny strihať podľa zásady dostatočného presvetlenia a prevzdušenia korunky a robiť rez, ako ho zanedbať a nechať rastlinu rásť na divoko. Výšku kmienika si môžeme určiť tiež samy podľa gusta, ale odporúčam skôr nižší vo výške 20-30 cm, aby bol dobrý prístup k povrchu substrátu. Vysoké kmene sú esteticky pekné, ale málo praktické.    

U citrusov zásadne nevykonávame rez na pätku (kýpeť), ktorým chceme vytvoriť krátky plodonosný obrast, lebo u citrusov takéto konáre neobrastajú. Zostanú po nich zosušené mŕtve kýpte, ktoré sú bránami pre infecie. Rez robíme zásadne na konárový krúžok (vetevný krúžok). Takisto musíme dbať na čistotu rezu a prípadné rozstrapkané okraje zarovnať nožom. Keďže citrusy niektoré vosky a balzamy pália, najprv si ich vyskúšame, až potom ich využívame vo veľkom na mazanie rán. Ďalej nikdy nerežeme citrusy počas kvitnutia, staršie konáre odstraňujeme prioritne v dobe vegetačného pokoja, kým letorasty môžeme tvarovať celý rok.