Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Presádzanie

Presádzanie je pri rastlinách pestovaných v nádobách nevyhnutnosť, ktorú musíme pravidelne opakovať. Dôležitosť tejto operácie nikdy nepodceňujme. Substrát v obmedzenom priestore sa nám časom mineralizuje, vyčerpá, zhutňuje, ale aj zasoľuje a mení svoje pH. Taktiež rastliny vo rôznych fázach svojho života potrebujú iný substrát a ten zabezpečujeme práve presadením. Semenáčiky presádzame po vytvorení prvých pravých listov, mladé rastliny spravidla každoročne a staršie a väčšie po dvoch-troch rokoch. 

Na presadenú rastlinu pozeráme ako na pacienta, ktorý sa zotavuje a jeho stav môže zhoršiť každý šok. Musíme myslieť aj na termín presádzania pri citrusoch, ktoré je nevhodné presádzať počas rastovej periódy.

 

Kontajnerové rastliny

Najlepšie obdobie na presádzanie je na konci zimovania vo februári až apríli a potom na jeseň pred úplným prechodom do nútenej dormancie. Obdobie počas vegetácie je menej vhodné kvôli vyšším teplotám kladúcim vyššie nároky na zásobovanie rastliny vodou, čo je čerstvo po presadení problém. Najprv sa musí substrát ešte správne rozložiť medzi koreňmi a rastlina si musí vytvoriť nové vlásočnice a náhradu za poškodené, zlomené alebo odstránené korene. Navyše presadením môžeme ohroziť plody, preto je lepšie presádzať práve na jar a pred zimou. Pod teplotou 12°C sa nevyvíjajú ani korene, na čo musíme tiež myslieť.

Pri presádení môžeme substrát prispôsobiť pestovateľskému prostrediu a nárokom rastliny. Citrusy spravidla presádzame s koreňovým balom, ale ak je to možné, odstránime čo najviac starého substrátu z okraja, dna aj vrchu balu. Väčší objem nového substrátu prispeje k väčšej vitalite rastliny. Mladé rastliny presádzame každoročne do kvetináča väčšieho o jedno číslo, neskôr stačí presádzať raz za dva roky a citrusy vo veľkých nádobách presádzame podľa možností raz za tri roky, kedy nemusíme zväčšovať nádobu, len sa snažíme vymeniť čo najviac z objemu substrátu. 

Ak chceme odstrátniť substrát pri presádzaní, potom to vieme dosiahnuť pomocou vody, ktorou zmyjeme zeminu z koreňov. Pri tejto príležitosti kontrolujeme koreňový systém, dlhé, poškodené, zhnité a choré korene odstránime. Korene potom ošetríme v drevenom uhlí, stimulátore, slabom roztoku hypermangánu (slaboružový) a takto pripravíme na zasypanie substrátom. Pri presádzaní využívame čisté a dezinfikované kvetináče. 

Osobne nevyužívam pri citrusoch drenážnu vrstvu na dne kvetináčov, ale keď ju chcem umiestniť, vhodnými materiálmi sú keramzit, hrubší štrk, ale aj hrubý perlit. Na vrchnú kryciu vrstvu využívam mierne modifikovaný substrát s vyšším obsahom rašeliny a nižším obsahom záhradnej zeminy, čo uľahčuje odstránenie buriny a zabraňuje vytváraniu prísušku na vrchu kvetináča. 

Substrát sa snažíme pri presádzaní dostať do všetkých kútov, môžem to dosiahnuť pravidelním jemným poklepaním kvetináča o podlahu, čo zhutní substrát. Keď je substrát vyššie, môžeme ho jemne utláčať rukami a klepať po stranách nádoby rukami. Používaný substrát nemá byť úplne suchý, lebo rastliny zalievame až na nasledujúci deň, čo dá čas poraneným korienkom na regeneráciu. Dávame pozor, aby sme rastlinu nesadili hlbšie ako bola zasadená predtým, lebo koreňový kŕčok sa nesmie zasypať. 

Pri strate koreňov je nevyhnutné odstrániť aj časť korunky, aby korene stíhali zásobovať nadzemnú časť rastliny. Podobne postupujeme aj pri rastlinách, kde sme z koreňov odstránili substrát, čo nevyhnutne vedie k neskoršiemu úhynu jemnejších korienkov. Lepšie je presvetlenie korunky, ako paušálne skracovanie vetví. 

 

Presadzovanie v skleníku

Riadi sa špecifickými pravidlami. Rastliny sa lepšie presádzajú vo vegetačnom období, keď majú prestávku v raste. Je to z dôvodu, že skleníkové rastliny sú spravidla väčšie a majú hlbšiu koreňovú sústavu a nevieme ich vybrať s celým koreňovým systémom. Tento šok vie rastlina lepšie prekonať a korene si nahradiť , počas vegetácie. Patrične k strate koreňovej plochy musíme zmenšiť aj plochu korunky. Všeobecne je presádzanie skleníkových rastlín náročnejšie.

 

Všeobecne o presádzaní

Všeobecne je presádzanie veľkým zásahom do života rastliny, ale často ide o nevyhnutný úkon. Citrusy nám rastú a potrebujú patričný životný priestor. Videl som dva roky nepresadený semenáč pomaranča, ktorý sa z kvetináča doslova zdvihol koreňmi. Niektorí citrusári pestujú aj bonsaje, ale keď to nie je naším cieľom, tak je lepšie napredovať po malých krokoch. Na druhej strane je škodlivé urobiť vo veľkosti kvetináča veľký skok, čo by nás stálo plody. Rastlina sa snaží inštinktívne využiť získané živiny a plochu a investuje do budovania zelenej hmoty a koreňov, ale hoci rýchlo rastie, nekvitne. Osobne používam hranaté plastové kvetináče, lebo sa z nich rastliny ľahko dostávajú a veľa výrobcov ponúka v jednom tvare širokú škálu veľkostí. Neoplatí sa kupovať najlacnejšie plastové kvetináče, ktoré sú málo odolné, z tenkého plastu a ľahko krehnú a sú po dvoch rokoch doslova nepoužiteľné. Podobne sa mi neosvedčili ani najdrahšie kvetináče nemeckej výroby, kde som mal pocit, že platím za značku, ale skok v kvalite nebol veľký. Paradoxne som ostal pri poľskom výrobcovi, ktorého kvetináče majú hrubší, ale pružný plast a výrazne nekrehnú ani po 4 rokoch v exteriéri.

Pre citrusy sa odporúčajú hlbšie kvetináče hlavne v prvých rokoch, potom ich môžeme rozširovať aj viac do šírky. Osobne presádzam semenáče do kvetináčov rozmeru 9x9x13, čo dá priestor na rozvoj kolovitého koreňa, pokračujem veľkosťou 15x15x20, 20x20x23, 25x25x26 a končím rozmerom 33x33x34, potom si už musím hľadať veľké nádoby. Niekedy som využíval viac medzistupňov, ale po vypočutí si rád a osobných pokusoch som usúdil, že môj systém prehnane brzdil rast v prvých rokoch pestovania a ostal som pri tomto. Ukázalo sa, že aj poncirus vie rýchlo zapĺňať priestor a adekvátne tomu aj rásť.