Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Moro

Belladonna Sanguigno, Moro Blood, Moro Nucelare, Selezionato

Taliansky veľmi úrodný krvavý kultivar, ktorý vznikol v Catanii na Sicílii z odrody Sanguinello Moscata a patrí k najskorším a kvalitou plodov k najkvalitnejším pigmentovaným odrodám. Strom je stredne vzrastný, produktívny, ale neskôr vstupuje do plodnosti a má sklon k striedavej plodnosti.

Plody sú menšie až stredné, veľkostne nevyrovnané v zhlukoch, guľatého až eliptického tvaru s malým krkom, niekedy pupkom. Pigmentácia oplodia zaostáva za pigmentáciou dužiny. Kým stredne silné a dobre lúpateľné oplodie je len tmavooranžové, tak šťava získava antokyanidovú pigmentáciu. Vyfarbovanie závisí od klimatických podmienok a spravidla sa jeho maximum dosahuje už v novembri. Po zbere má plod ešte veľa kyselín, ktorých pomer sa zlepšuje skladovaním. Plod má 10 segmentov a málo alebo žiadne semená a pred dokonalé vyfarbenie vyžaduje nízke teploty. Chuťovo je menej dobrá ako odrody Ruby či Tarocco.

Plody sa na trhu objavujú od októbra do marca, dobre držia na strome a nestrácajú kvalitu, iba pri dlhom ponechaní na strome môžu strácať pigmentáciu. Odporúča sa na pestovanie aj v zimných záhradách.

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

 

Moje skúsenosti

štepenec na citrumele sw. 2014/nadobudnutie 2015

Zatiaľ vlastním mladú rastlinu, ktorá sa ukazuje ako odolná a bezproblémová. Nerodila ani materská rastlina, preto sa plodov pravdepodobne načakám, ale prvoradou úlohou rastliny je zatiaľ rast. Ten je stredne silný aj na podnoži ponciru, ale zatiaľ sa neukazuje ako ochotná k rozkonárovaniu a tvorbe korunky. Medzi pestované odrody som ju chcel dlhšie zaradiť pre jej pigmentáciu ako kuriozitu. Pri výbere odrody rozhodla ponuka a ranosť odrody.

Voči nevhodným pestovateľským zásahom sa ukazuje ako odolný. Overená krátkodobá mrazuvzdornosť do -6°, dlhodobá -2°C, ale priestor na pohyb k nižším teplotám nevidím vzhľadom na teplomilnosť odrody.