Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Citrumelo Swingle 4475

Swingle 4475, Swingle citrange

Kríženec grepfruitu "Duncan" a poncirusu, vytvoril ho v roku 1907 Dr. Walter Tennyson Swingle na Floride. Strom rozložitý stredne rýchlo rastúci, produktívny, listý trojpočetné, čiastočne opadavé, odolný voči chladu menej ako citranže, ale niektoré pramene uvádzajú až odolnosť do -15°C, nie je citlivý na tristézu, exocortis, xyloporózu, hnilobu koreňov a nematódy. Dobre znáša zamokrenie, ale vadia mu ťažké a presolené pôdy s vysokým pH.

Dužina je jantárovo žltá, jemná, kyslá a šťavnatá so živicovou arómou, má 9-10 segmentov a málo až stredne semien. Veľmi kvalitný podpník, hlavne pre grepy, preto sa rýchlo rozšíril. Štepovanci sú na ňom rovnako kvalitný ako na citranžiach a bigarádii, ale oplodie sa vyfarbuje neskôr. Ukazuje nekompatibilitu s tangorom "Murcott", pomarančovníkom "Roble" a citrónovníkom "Eureka", neodporúča sa ani pre mandarínovníky a ich hybridy pre častú nekompatibilitu.

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

Moje skúsenosti

rezkovanec 2013 / nadobudnutie 2014

Často sa využíva ako podpník pre svoj rýchly rast u citrusárov v Česku, Maďarsku, Poľsku aj na Slovensku, hojne sa využíva aj na mandarínky, ale úspešnosť ujatia býva slabšia. Stáva sa, že ušľachtilé časti odchádzajú po 2-3 rokoch hlavne pri mandarínkach. Inak je to vynikajúci podpník, ktorá pri studenom zimovaní necháva vyniknúť kvalitám zdedených po ponciruse a pri teplom tých od grepu, rovnako rýchlejší rast láka veľa pestovateľov. Bohužiaľ je v pre nás dostupných málo plodiacich rastlín, čo vedie k nedostatku semien, preto sa často rezkuje. Napriek hendikepom, ktorým spravidla rezkovance trpia sa mu darí väčšine vyhýbať. Aj rezkovance majú dobrý koreňový systém a nie sú náchylné na hnilobu koreňov. Napriek tomu sa snažím využívať rezkovance citrumela čo najmenej. Dôvodom je dlhšie obdobie dozrievania na tomto podpníku, rýchly rast, oneskorený nástup do plodnosti a skoré prebúdzanie sa pri zvýšení teploty. V mojich podmienkach sa viac osvedčil poncirus a bigarádia, napriek tomu ide o skvelý podpník a nezavrhujem hu. Keby som mal prístup k semenáčom, isto by tvorili veľkú časť podpníkov mojich štepených citrusov.