Slider
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

TOPlist

Poncirus trifoliata

Hardy orange, Trifoliate, Citronečník trojlistý

Tŕnitý, opadavý ker, jediný zástupca svojho rodu. Má trojité listy a slabý rast, je extrémne mrazuvzdorný. Prakticky jediný príbuzný rodu citrus, ktorý sa u nás dá pestovať vo voľnej pôde bez zimnej ochrany, hoci mladé semenáčiky sú citlivejšie na mráz. Vyzreté drevo by malo zniesť pokles k -25°C.

Kvety biele, veľké až 5 cm, plody chlpaté o veľkosti 3-5 cm, dobre držia na strome. Biele kvety na jar a plody v neskorej jeseni a v zime robia rastlinu zaujímavou ako solitér. Dobre znáša všetky typy pôdy, ale je citlivý na zasolenie subtrátu, vápnik a hlavne chloridy. Má rád vlhkosť, ale neznáša trvale zamokrené pôdy.

Využíva sa najmä ako podpník pre iné citrusy, lebo priaznivo ovplyvňuje kvalitu plodov a rýchlosť dozrievania. Štepence na poncire majú pomalý rast a rýchlo nastupujú do plodnosti. Zaujímavosťou je, že neprenáša na naštepené odrody opadavosť listov.  

Moje skúsenosti

štepenec na poncire 2015/nadobudnutie 2016

Okrem vysádzania semien z plodov na podpníky som do daru získal naštepný plodiaci poncirus na mladom podpníku rovnakého druhu. Išlo mi hlavne o možnosť dostať sa rýchlejšie plodom, keďže semenáčiky nastupujú u nás do plodnosti najskôr okolo 5 roku často neskôr. Nie je to dlhý čas, ale pri snahe zabezpečiť si zdroj podpníkov z vlastnej produkcie je to zásadný krok urýchľujúci celý proces. Rastlinu som získal ako malý štepenec s dvoma prvými výhonami. Zatiaľ sa rastline darí a neprejavuje žiadne neduhy alebo nespokojnosť so starostlivosťou, ale prekvapivo slabo prirastá. Nechystám sa odrodu pestovať vo voľnej pôde, lebo predsa len sú v mojich podmienkach aj silnejšie mrazy a chcem nechať pletivá dokonale zrásť. So semenáčikmi mám v mojom prostredí skúsenosť s častým úhynom voľnej vysadených rastlín. Dôvodom je asi vlhká zima, keďže sa tu nedrží sneh počas dlhšieho obdobia, skôr sú typické blatisté zimy a dážď. A v kontajneroch zemina rýchlo premŕza, čo neprežije ani poncirus, preto semenáčiky zimujem s ostatnými citrusmi.