Slider

Wakayama

Okita, Wakiyama, Xie Shan

Japonského pôvodu, patrí k superskorým odrodám. Strom alebo ker nízkeho zakrslého rastu, listy tmavo zelené. Plody strednej veľkosti, sploštené, pri nadbytku vody sa vlastnou váhou preťahujú v krk. Oplodie je tmavo oranžové, stredne silné, ľahko šúpateľné, dužina šťavnatá, príjemnej osviežujúcej chuti i dobrej arómy. Zbiera sa už pri zelenooranžovom oplodí, u nás dozrieva koncom septembra a októbri. Veľmi vhodná pre pestovanie v interiéri.

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

 

Moje skúsenosti

štepenec na poncire 2016/nadobudnutie 2016

Mladá rastlinu, ktorú som vlastnoručne štepil z českých vrúboľov. Keďže som mal slabý vrúbeľ a silnú podnož, štepil som do rozštepu na jednu stranu. Nie je to ideálny postup, ale pre ťažkú dostupnosť tejto odrody som nechcel experimentovať s technikami, ktoré dokonale neovládam a vrúbľovanie za kôru ešte nebolo možné. O pravosti tejto odrody z mojho zdroja sú pochybnosti, ale všeobecne je to skorá a dobre rastúca mandarínka. 

Odroda je jedna z mála, ktorá má šancu dozrieť aj v našich podmienkach počas jednej sezóny v exteriéry. Hoci viacero citrusárov sa pri nej sťažuje na slabý rast, ten je silnejší ako u Ichimaru a Hashimota, dokonca materská rastlina rastie výrazne lepšie, ako by mala. Aj preto sú pochybnosti o jej pravosti. Vo svete produkcie ju už vytláčajú kvalitnejšie odrody ako Ichimaru, ale medzi citrusármi je stále veľmi vyhľadávaná. Osobne sa na pestovanie tejto odrody veľmi teším, pretože na Slovensku je málo rozšírená a dlho som ju zháňal.   

Mrazuvzdornosť budem postupne overovať.