Slider

Otaheite

Otaitense, Pak ning-mong, Pinocchio, Tahiti Orange, Taitensis, Vavoin

Nazývaný aj tahitský rangpur. Podľa niektorých zdrojov je ešte krížený s pomarančovníkom, iní autori pripúšťajú, že ide o kríženec citrónovníka alebo lajmu s mandarínou unšiu. Pravdepodobne pochádza z Otaiti (dnešné Tahity v Polynézii), ale niekedy sa pôvod odvádza do Indie.

Strom malých rozmerov, lesklé zelené listy s krátkou stopkou s výrazne purpurovým zafarbením mladých výhonov a púčikov, takmer bez tŕňov, veľmi atraktívny a remontantný. Kvety sú biele a voňavé. Plody podobné mandarínkam, 3-7 cm v priemere, sploštené, niekedy hruškovitého tvaru, oplodie je oranžové, drsné. Dužina je jemne zrnitá, šťavnatá, veľmi sladká, chuť mdlá, niekedy mierne horká, pretože neobsahuje kyseliny. Množí sa odrazkami aj polyembryonickými semenami. Semenáče zakvitnú už v druhom alebo treťom roku. Plody dozrievajú v decembri až februári.

Veľmi vhodný na bytové pestovanie aj ako zakrslý podpník.   

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

 

Moje skúsenosti

štepenec na poncire 2013/nadobudnutie 2015

Rastlinu som získal s pekne zapestovanou korunkou a po prvom kvitnutí. Plody sa neudržali, ale v roku 2016 kvitol opäť napriek veľkej strate listov počas zimovania. Pravdepodobnou príčinou straty listov bolo dlhšie preschnutie koreňového balu. Napriek tomu pekne a rýchlo regeneroval, tempo rastu je stredné a pravidelne kvitne. Dúfam v zrýchlenie rastu, ktorý podľa mňa brzdí ešte mladý podpník a možno aj vlastnosti ušľachtilej časti. Napriek popise v literatúre chváli chuťové kvality kríženca viacero pestovateľov aj citrusár Šlepecký od koho som rastlinu získal. Najväčšou nevýhodou je neskoré dozrievanie plodov, ale pri vhodnom načasovaní kvitnutia sa dá urýchliť.  

Overená krátkodobá mrazuvzdornosť do -6°, dlhodobá -2°C, ale podpník aj samotná ušľachtilá časť ešte pravdepodobne dáva priestor na pohyb k nižším teplotám.