Slider

Okitsu

Okitsu Wase, Okitsu +

Raná odroda zo skupiny Wase, vznikla v roku 1940 ako semenáč kultivaru Miyagawa vo výskumnej stanici v Okitsu. Podľa niektorých informácií ide o kríženec Miyagawy a ponciru. Patentovaná bola v roku 1963 a skoro sa stala perspektívnou úrodnou odrodou. Je rozšírená v chladnejších oblastiach a momentálne je druhou odrodou Japonska.

Strom je kerovitý, riedko olistený, listy veľké a zašpicatené. Rýchlo vstupuje do plodnosti, dobre znáša chlad, ale je citlivá na slnko a teplo. Je nutná prebierka plodov, ktoré sú guľovité až sploštené, strednej veľkosti o hmotnosti 120-190 g. Kvety nepotrebujú opelenie. Oplodie oranžové, jemné, ľahko šúpateľné a silné 2-4 mm. Dužina je veľmi osviežujúca, ale tuhšia, s obsahom cukru 19% a šťavnatosťou 54%. Plody sú obvykle bezsemenné a zbierajú sa ešte s vyšším obsahom kyselín v októbri pred úplným vyfarbením, pri zbere sa musia strihať. Pri ponechaní na strome plody pufnú.

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

Moje skúsenosti

štepenec na citrumele 2013/nadobudnutie 2015; kvitne, plody ešte neudržala

Zatiaľ sa s odrodou trápim, hoci ostatný citrusári s ňou mávajú veľmi dobré skúsenosti. Na slnko je ozaj citlivejšia ako ostatné odrody, ale nie je to nič nezvládnuteľné, len ju treba opatrnejšie privykať na slnečné žiarenie. Môj záujem odroda vzbudila hlavne pre pozitívne skúsenosti iných pestovateľov, skorosť, mrazuvzdornosťou, kvalitou plodov a prispôsobivosťou. Všeobecne, skoré odrody mandariniek rastú podľa citrusárov lepšie ako superskoré a dávajú stabilné a kvalitné úrody.

2018 - Musím uznať, že rastlina sa s väčšou listovou plochou stáva odolnejšou a stáva sa z nej nenáročná mandarínka. Prvýkrát bohato zakvitla a pravdepodobne udrží aj plody. Musím uznať, že ide o spoľahlivú odrodu.

Overená krátkodobá mrazuvzdornosť do -6°, dlhodobá -2°C, ale podpník aj samotná ušľachtilá časť ešte dáva priestor na pohyb k nižším teplotám. Mrazuvzdornosť budem postupne overovať.