Slider

Miyagawa 00

Mijagawa

Ranejšia mutácia mandariny unšiu "Miyagawa", pochádza z Japonska. Strom alebo ker menšieho vzrastu. Plody guľaté až sploštené, večšie, cca 130 g, so slabým, sýto oranžovým, dobre lúpateľným oplodím. Dužina vynikajúcej chuti s nižším obsahom kyselín, sladká a veľmi šťavnatá. Plod sa skladá z 8-10 segmentov a je bezsemenný. 

Dozrieva o 14 dní skôr ako klasická "Miyagawa". V našich podmienkach plody dozrievajú už v prvej polovici septembra. Plody môžu zostať na strome bez poškodenia aj dlhšiu dobu. 

Je známy aj panašovaný klon "Miyagawa 00 variegata" a klon "Miyagawa 01", ktorý dozrieva o týždeň neskôr

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

 

Moje skúsenosti

štepenec na poncire 2013/nadobudnutie 2014

Rastlinu som získal vo forme malého štepenca, ktorý prekonal iba jednu slabú rastovú periódu. Prvý rok stagnoval, ale v druhom ukázal pekný rast a aj zakvitol a dlho držal plod, ktorý som nakoniec odstránil. Pekne drží listy a dobre znáša aj zmenu stanovísk. Napriek tomu, že ide o odolnú mandarínku, podarilo sa mi ju svojou nepozornosťou usmrtiť. Bola v nižšom kvetináči a v spleti rastlín na zimovisku sa jej dostalo menej vody, preschla a hoci sa objavili puky, začal vrúbeľ černať a uschol. Podpník to prežil a dnes je už preštepený. Novú rastlinu som si zabezpečil z pôvodného zdroja. Pritom to bola dobrá mandarínka s vynikajúcimi vlastnosťami.   

Overená krátkodobá mrazuvzdornosť do -6°, dlhodobá -2°C, ale podpník aj samotná ušľachtilá časť ešte dáva priestor na pohyb k nižším teplotám.