Slider

Marisol

Marisol 4n

Španielska raná odroda, ktorá vznikla spontánnou mutáciou klementíny "Oroval", objavená v roku 1970. Strom je vzrastný, veľmi tŕnitý, vetvy má krátke a husto olistené. Vynikajúca produktivita, plody podobné odrode "Oroval", ale dozrievajú o 15-20 dní skôr na konci októbra spolu s mandarinou "Owari", čo vedie k zvyšovaniu jej pestovaniu v Španielsku na úkor mandarín Unšiu (takmer 35%ˇpestovania klementín).

Plody má stredne veľké (5,5-7 cm), hmotnosti 70-130g s tenkým oranžovým oplodím, ktoré je ľahko lúpateľné. Dužina je jemná a šťavnatá (55%), jemne kyslá, obsah cukru 8,8%, kyselín 1,3%, priemerne 2 semená. Pri zbere je nutné plody strihať, pretože kalich po odtrhnutí zostáva na stopke. Zbiera sa skoro, lebo rýchlo pufne.

 (zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

 

Moje skúsenosti

štepenec na poncire 2013/nadobudnutie 2015

Jedna z väčších rastlín v mojej zbierke, ktorá už pricestovala v slušnej veľkosti. Rozhodol som sa pre ňu pre samé slová chváli od mnohých citrusárov, hlavne vďaka pozitívnym skúsenostiam s jej plodnosťou a nenáročnosťou. Hneď prvým rokom kvitla, ale plody neudržala, čo mohol spôsobiť šok z prepravy. Narozdiel od niektorých mojich citrusov pekne prirastá, aj keď bohato kvitne. Pre jej rýchly rast a nenáročnosť je určite vhodná pre začiatočníkov, lebo dobre zvláda aj chyby pri pestovaní.

Svojou ranosťou, rastom a takmer bezsemennosťou plodov je to podľa mňa ideálna rastlina.  

Overená krátkodobá mrazuvzdornosť do -4°, dlhodobá -2°C, ale klementínky znášajú mráz horšie ako mandarínky, preto by som bol s posúvaním teplôt nižšie opatrný. Mrazuvzdornosť budem postupne overovať.