Slider

Mapo

MaPo, Tangelo Mapo, Mapo Grepfruit

Taliansky kríženec grepu "Duncan" a stredozemnej mandaríny "Mediterranean", meno vzniklo z názvu mandarine a pomelo. Vo voľnej pôde dosahuje stredného vzrastu s riedkou korunou. Listy sú skôr menšie až stredné, úzke, pri rozomletí mandarínkovej vône.

Plody sú vajcovitého až hruškovitého tvaru, strednej veľkosti, hmotnosti 150-200 g, oplodie oranžové, tenké až stredne silné, dobre lúpateľné, mierne zrnité. Dužina veľmi šťavnatá, sladká s obsahom kyselín, má až 15 segmentov. U nás dozrieva až na jar, ale vďaka menšiemu vzrastu je vhodný do skleníkov aj kvetináčov. Existuje aj s panašovanými listami.

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie) 

 
Moje skúsenosti

štepenec na citrumele 2013/nadobudnutie 2015

Prvý rok sa odrode pekne darilo a ukazovala sa ako nenáročná a vďačná rastlina, napriek zlej skúsenosti niekoľkých pestovateľov. Problémy nastali druhým rokom, keď po vynesení von zo zimoviska sa spálila väčšina rastliny. Pritom bolo vyložených naraz 5 a ostatné sa popálili mierne jedna rastlina stredne. Našťastie obrašila, ale jej budúcnosť je ešte neistá. Zatiaľ mám v zálohe jeden štepenec na trifoliáte. Kvalita plodov má byť výborná, tak verím, že si rastlinu udržím.

Overená krátkodobá mrazuvzdornosť do -6°, dlhodobá -2°C, ale podpník aj samotná ušľachtilá časť ešte dáva priestor na pohyb k mierne nižším teplotám. Mrazuvzdornosť budem postupne overovať.