Slider

Kartuli

Cartuli, Kartuli Saadreo

Vznikla púčikovou mutáciou pravdepodobne z odrody "Kawano" v bývalom ZSSR. Rast pomalý, vzpriamený, koruna kompaktná, husto olistená, listy drobné a úzke. Veľmi úrodná, skoro vstupuje do rodivosti, ktorá býva striedavá. Bohato kvitne asi o týždeň skôr ako ostatné unšiovky.

Plody veľké asi 6 cm, hmotnosti 80 g, vysokej kvality, v bohatých trsoch. Šupka oranžová, jemne zrnitá, dužina dobre vyfarbená, šťavnatá, sladká až sladkokyslá, dobrej chuti, aromatická, má málo semien. Obsah šťavy v plodoch dosahuje až 74%.  Plody na strome vydržia v dobrej kvalite až 5 mesiacov po dozretí.

V mrazovej odolnosti sa vyrovná ostatným mandarínam unšiu, zrelosť dosahuje o mesiac skôr, čo v našich podmienkach veľkou výhodou. Pochádza zo skupiny "Saadreo", kde patrí "Abchazuri" a "Anaseuli".   

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

 

Moje skúsenosti

štepenec na poncire 2016/nadobudnutie 2016

Odrodu som získal v podobe vrúbľa z Česka. O túto mandarínku som mal veľký záujem pre jej vychýrené kvality a skoré dozrievanie už od svojich začiatkov, ale dostal som sa k nej v roku 2016. Nevýhodou môže byť prítomnosť semien v plodoch, ale chuť vraj býva skvelá. Zatiaľ potvrdzuje odrodovú charakteristiku slabým, ale vyrovnaným rastom.   

Mrazuvzdornosť budem postupne overovať.