Slider

Karlik 2

Karlík 2

Zakrslý hybrid, ktorý vznikol z niekoľko komponentov v Soči (čiernomorská mandarína, grep, trifoliáta), svoje meno dostal od prof. Zorina. Plody má drobné, sploštené, jedlé aj so šupkou. Strom je vysoko mrazuvzdorný, naštepený na ponciruse znáša aj krátkodobé poklesy teplôt k -16°C, ale je vhodný aj na bytové pestovanie. Je to veľmi dekoratívna rastlina 

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

 

Moje skúsenosti

štepenec na citrumele 2013?/nadobudnutie 2015

Rastlinu som kúpil z Adava pod označením Karlik, ale viacero citrusárov predpokladá, že ide o Karlik 2 a nie Karlik 1. Napovedajú tomu vlastnosti rastliny a hlavne plody. Moja rastlina je veľmi slabá a pravdupovediac sa mi ani nechce veriť, že má minimálne 2 roky. Pravdepodobne dorazila napadnutá hubou, lebo koniec konárov začal černať napriek tomu, že nižšie položené puky rašili. Po strihu a dvoch postrekoch Syllitom vyzerá byť rastlina zachránenou. Rok 2016 bude pre budúci rozvoj rastliny kľúčový.  

Overená krátkodobá mrazuvzdornosť do -6°, dlhodobá -2°C, odolnosť odrody iba odhadujem, ale pravdepodobne bude posun k nižším teplotám možný. Podľa opisu odrody je priestor na posúvanie teplôt výrazne nižšie.