Slider

Hashimoto

Hasimoto

Japonského pôvodu, patrí k superraným odrodám zo skupiny Goko Wase, objavil ju v roku 1963 M. Hashimoto ako púčikový šport na odrode "Matsuyama". Nízky zakrpatený strom alebo ker, môže byť preto vysadený blízko seba, je bez tŕňov, listy veľké, podlhovasté, tmavozelené.

Skoro nastupuje do plodnosti. Plody sú väčšej veľkosti, sploštené, podobné "Okitsu", oplodie je tmavo oranžové, stredne silné a ľahko lúpateľné. Dužina je šťavnatá, sladká, príjemnej osviežujúcej chuti i dobrej arómy. V Španielsku dozrieva už začiatkom septembra, u nás o niečo neskôr. Vďaka ranosti rastie jej význam, hoci "Okitsu" má kvalitnejšie plody. Plody musia byť po dozretí ihneď zbierané, lebo rýchlo strácajú kvalitu.

Vyžaduje skôr kamenisté stanovisko, lebo hlboké pôdy zhoršujú kvalitu plodov. Vhodná aj pre bytové pestovanie.  

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

 

Moje skúsenosti

štepenec na poncire 2016/nadobudnutie 2016

Ďalšia mandarínka z Česka, ktorá dorazila ku mne vo forme vrúbľov. Pestovateľmi chválená pre skoré dozrievanie a kvalitu plodov. Podobne ako Ichimaru dokáže dozrieť počas letnenia a nevyžaduje prenesenie do bytu na dozretie plodov. Problémom odrody býva pomalý rast ako aj u väčšiny superskorých mandarínok. Napriek tomu som javil dlhodobý záujem o odrodu pre jej skoré dozrievanie plodov a ich dobrú kvalitu. Vrúbľovanec zatiaľ rásť nechce, ale dobre drží listy a ukazuje známky prebúdzania. 

Mrazuvzdornosť budem postupne overovať.