Slider

Chahara

Tiahara

Raná odroda, strom alebo ker pomalého rastu, plody viac guľaté oproti "Wakayame", oplodie sýto oranžové, stredne silné a dobre lúpateľné. Dužina je šťavnatá, sladká a aromatická, segmenty sú ľahko oddeliteľné. Plody sa lepšie vyfarbujú, ak prechádzajú chladnými nocami.

Dozrieva v októbri až novembri, k dozretiu stačí teplota 15°C. Je vhodná pre izbové pestovanie. Podľa niektorých prameňov môže byť identická s odrodou Tiahara.

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

Moje skúsenosti

štepenec na poncire 2016/nadobudnutie 2016

Ďalšia z mandarín z Česka, ktorá dorazila vo forme vrúbľov. Pestovateľmi veľmi chválená pre svoje kvality, či vo forme odolnosti a rastu alebo aj po stránke kvality plodov. Spomedzi štepencov zatiaľ drží najlepšie listy, ale rásť sa jej veľmi nechce. Dlhoročný pestovatelia ju radia medzi najskôr dozrievajúce a najkvalitnejšie mandarínky (niektorí skoré dozrievanie spochybňujú), pritom rastie spoľahlivejšie ako Ichimaru a Hashimoto.

2018 - spomedzi superskorých mandarín prirastá po Wakayame najlepšie, hoci rozbeh jej kúsok trval. Veľmi sľubná odroda čo do tempa rastu a prispôsobivosti.

Mrazuvzdornosť overená dlhodobo do -2°C a krátkodobo do -6°C.