Slider

Zorana

Zorica rana

Pôvodná chorvátska veľmi skorá odroda, vypestovaná v 70. rokoch v škôlke v Opuzene, kde bola objavená ako púčiková mutácia kultivaru "Kawano" a bola pomenovaná Dr. Živko Gatinem podľa nálezkyne a ranosti Zorica - rana. Dozrieva o tri týždne skôr než materská rastlina, teda už v polovici septembra, ale v našich podmienkach okolo stredu októbra. Strom výšky viac než 2 metre s rozložitou a previslou korunou. Listy podobné odrode Kawano.

Má veľmi vysokú úrodnosť, plody priemernej váhy 80g, oválne sploštené, oplodie žlto-oranžové, hladké, dobre lúpateľné a v konzumnej zrelosti ešte mierne nazelenalé. Dužina je svetlo oranžová, šťavnatá, osviežujúca ako u väčšiny veľmi skorých mandarínok s prevahou kyselín nad cukrami. 

Vhodná je aj na bytové a skleníkové pestovanie. Vzhľadom na ranosť odrody sa dosahuje vysoká kvalita plodov aj v našich podmienkach, lebo vyzrievanie pripadá do obdobia s najlepšími svetelnými a teplotnými podmienkami u nás.   

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

 

Moje skúsenosti

štepenec na citranži Carrizo 2015?/nadobudnutie 2016

Rastlinu som získal vo forme malého štepenca, ktorý prekonal asi iba dve rastové periódy. Podpník je na moje podmienky netradičný, ale určite sa ju budem snažiť uplatniť aj na iných podpníkoch, keďže na poncire by mala dozrievať najrýchlejšie a v mojich podmienkach sa viac osvedčili ako podpník bigarádie, citrumelá a poncirusy, pre ich takmer nezničiteľný koreňový systém.

O túto mandarínku som mal veľký záujem pre jej vychýrené kvality a skoré dozrievanie už od svojich začiatkov, ale dostal som sa k nej v roku 2016. Oproti superskorým by mala aj veľmi pekne prirastať. Keď sa bude kvalitou plodov podobať materskému kultivaru, tak budem veľmi rád, lebo Kawano je známe výbornou šťavnatosťou a chuťou.   

Mrazuvzdornosť budem postupne overovať.