Slider

Kalinin 5

Kalinin, Kalinin No.5

Slabo rastúca kerová forma, neobvykle úrodná odroda pochádzajúca z bývalého ZSSR. Má sklon k striedavej plodnosti, ale v úrodných rokoch je veľmi úrodná, o čom svedčí aj jej ruské pomenovanie "Mandarin unšiu vysoko orožajnij Kalinin No.5". Plody priemeru 5 cm, veľmi kvalitné, oplodie svetlo oranžové a ľahko lúpateľné. Dužina je šťavnatá, sladká, chuťovo vyrovnaná, príjemnej vône, bezsemenná. Plody dozrievajú koncom novembra. 

(zdroj: Faltýnek, Michal: Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus. Praha: 2009, 2. doplnené vydanie)

 

Moje skúsenosti

štepenec na poncire 2014/nadobudnutie 2015

Rastlinu som získal vo forme malého vrúbľovanca, ktorý prekonal iba jednu slabú rastovú periódu. Prvý rok stagnoval a v druhom prejavuje tiež slabý rast. Napriek týmto problémom pekne drží listy a dobre znáša aj zmenu stanovísk. Dúfam v zrýchlenie rastu, ktorý podľa mňa brzdí mladý podpník a aj vlastnosti ušľachtilej časti. Napriek tomu palicu nad touto mandarínkou nelámem, lebo väčšina sovietskych šľachtení je známa svojou odolnosťou a kvalitou plodov. Nevýhodou môže byť pomerne neskoré dozrievanie plodov. 

Overená krátkodobá mrazuvzdornosť do -6°, dlhodobá -2°C, ale podpník aj samotná ušľachtilá časť ešte dáva priestor na pohyb k nižším teplotám, lebo mrazuvzdornosť sovietskych šľachtení je zvyčajne vyššia ako u bežných unšioviek.