Citrusy
Po oteplení sú citrusy už vyše týždeň vonku
9. marca 2017
0

Po problémoch na zimovisku, kde pre nedostatok priestoru sa mi podarilo niektoré rastliny poriadne preliať a iné presušiť, som sa rozhodol riskovať a využiť predpovedané oteplenie na privykanie rastlín na slnečné lúče a vysťahovať ich von. Metorologické modely dávali krásnych 10 dní bez mrazov alebo len so slabými mrazíkmi trvajúcim najviac štyri hodiny.

Veľké sťahovanie začalo 28. februára 2017, čo je u mňa rekordne skorý dátum a poriadne riskantný. Našťastie máme na dvore 2,5 metrový pás medzi domom a starými stajňami, ktorý je veľmi chránený a Slnko tam tiež svieti len neskoro popoludní, čo je výhodou pre aklimatizujúce sa rastliny. Tento priestor obohnaný múrom z troch strán pôsobí aj ako tepelná kapsa, čo mi potvrdili aj merania na min-max teplomery, keďže teplota v strede priestoru bolo cez noc vždy minimálne o 2°C vyššia ako na voľnom priestranstve. Teplomery som predtým niekoľko dní porovnával, aby som vylúčil odchýlky, no našťastie ukazovali vždy navlas rovnaké hodnoty.

Pri sťahovaní som prvý deň umiestnil vonku vyše 3/4 všetkých citrusov a skontroloval ich stav a ošetril ich. Niektoré boli fakt v hroznom stave a odniesli si to hlavne čerstvo namnožené citrusy z odrezkov a bigarádie zo semien množené na podpníky. Väčšinou boli preliate, ale našiel som aj niekoľko extrémne presušených, ktoré som zalial. Na moju smolu o dva dni spadlo takmer 10mm zrážok, čo premokreným rastlinám nepomohlo a doplnilo vodu, ktorá sa stihla odpariť. Napriek nemožnosti ovplyvniť zrážky som sa rozhodol vyniesť aj zvyšok rastlín a od 2. marca sú všetky subtrópy vonku.

Zatiaľ som s týmto krokom veľmi spokojný, zo začiatku som sa bál či nebudem sťahovať rastliny po niekoľkých dňoch naspäť, ale dnes uplynulo už 10 dní od ich vynesenia a predpoveď je na hrane, ale pozitívna, so slabými rannými mrazíkmi. Keby sa mi podarilo rastliny postupne po navyknutí na slnečné lúče presunúť k južnej strane domu, bolo by to skvelé a výrazne by to pomohlo by im to. So Slnkom som po minulom roku opatrný, pretože mi výrazne spálilo citrusy vynesené von v apríli. Teraz mám výhodu aj v slabšej intenzite svetla.

Každopádne je to odvážne rozhodnutie a existuje vysoká pravdepodobnosť, že budem všetky rastliny rýchlo sťahovať, ale keby to vyšlo, tak mi vyšiel vabank.