Kalendár záhradkára
Sezóna 2016 ukončená alebo Je zazimované
22. novembra 2016
0

Každý rok príde čas, keď musím citrusy z vonkajšieho prostredia dočasne uskladniť na zimovisko, kde prečkajú najsilnejšie mrazy. Spravidla nad tým začínam uvažovať v čase príchodu silnejších mrazov. Tento rok som ich zazimoval 15. novembra, pretože v noci z 15. na 16. novembra hlásili mráz -7°C. To by nebol až tak neznesiteľný mráz a okrem citrónov by som nechal všetko vonku až do príchodu stabilných silnejších mrazov.

zazimovanie-2016Lenže špecifický priebeh počasia, ktoré bolo mokré, a potom prišli pomerne dlhotrvajúce mrazy nemajú citrusy v láske. To je prakticky najhoršie možné
počasie, lebo keď niekoľko dní teplota iba mierne prekročí bod mrazu na krátke obdobie, hrozí podchladenie koreňov alebo dokonca aj zmrznutie substrátu a vážne poškodenie koreňov. Navyše niektoré citrusy ukazovali, že sa im už vonku veľmi nepáči stáčajúcimi sa listami. To bol následok rýchleho príchodu nízkych teplôt, z ktorých sme sa prakticky nedostali – po lete prišla neskorá jeseň zo dňa na deň. Letorasty z poslednej rastovej periódy nestihli dostatočne vyzrieť a boli na mráz citlivejšie. Navyše mám niekoľko pravokorenných citrónov a jednu mandarínku na citranži Carrizo, ktoré sú všetky citlivé na chladné a vlhké počasie a reagujú naň uhnívaním koreňov.

Dôležité bolo v tomto prípade sledovať krátkodobé a dlhodobé predpovede pre konkrétnu oblasť na stránke SHMÚ, lebo mráz -7°C udrel nečakane po niekoľkých dňoch s mrazom iba -2°C. Rovnako rýchlo prišiel aj odišiel a na druhý deň už bola teplota opäť iba okolo -2°C. Podobný scenár sa odohral aj minulý rok, keď som síce neskôr, až po 20. novembri, ale tiež pre jednu noc so silným mrazom spratal väčšinu citrusov. Teraz ukazuje predpoveď, že keby som ich neuskladnil vtedy, tak by som tak musel urobiť asi až 29. alebo dokonca 30. novembra. Dovtedy určite ostanú vonku citrumelá a staršie poncirusy. Napriek tomu je už garáž takmer úplne plná.