Nakladané Jalapeno bez tepelnej úpravy
1. augusta 2016
0

IMG_0597Pálivé Japeno patria medzi chilli, ktoré sa ľahko pestujú v mojich podmienkach aj vo voľnej pôde na záhone. Pravidelne prinášajú stabilnú úrodu, ktorá sa musí nejakým spôsobom uchovať. Vo svete ešte Jalapeno diéta neprerazila, preto sa neviem pred ich skazením zbaviť celej úrody, a tak ich najradšej konzervujem v náleve. Ide o hrubostennú a málo pálivú papriku, preto je jej využite na sušenie a mletie podľa mňa zbytočným mrhaním dobrými vlastnosťami odrody, ale proti gustu žiaden dišputát. Uprednostňujem jej nakladanie, kedy môže poslúžiť ako skvelá pochúťka k mäsu alebo dokonca ako náhrada kyslých uhoriek pre milovníkov ostrejších chutí (ak vyskúšate, tak zaručene zabudnete na almapariku a baranie rohy). Lenže, ako už vieme, keď sa niečo musí tepelne spracovať, to potom zmäkne a stratí sa hlavná devíza tejto papriky – chrumkavosť jej hrubej steny. Našťastie kolegovia z Maďarska vynašli spôsob spoľahlivého nakladania bez tepelnej úpravy, ktorá zmäknutiu papriky zabráni. Sám využívam nižšie opísaný spôsob roky. Krása receptu je v jeho jednoduchosti, preto nečudo, že som videl takýmto spôsobom nakladané Jalapeno aj v 200 litrových sudov, kde sa miesto rmutu miešali chute octu, korenia a jalapeňa. Veď sa presvedčte!

Základné suroviny:

Cca 600g surových a čerstvých Jalapeno

8 dcl vody

4 pl 10%-ného octu (Môže byť aj 8%, základ je aby to bol bežný ocot, ale v Maďarsku by ste mali problém zohnať iný ako 10%-ný kvasný ocot)

1 čl soli

1 pl cukru

Vínna síra (vinárska síra) (E 224)

Na dochutenie sa môže použiť:

Cibuľa

Celé čierne korenie (biele, zelené, červené)

Kôpor

Cesnak

Horčičné semienka alebo iná zelenina a korenie podľa chuti

Postup prípravy:

Umyjeme papriku a potom ju nakrájame na kolieska. Ich hrúbka je na individuálnom posúdení, najčastejšie krájam od 6 mm do 1 cm. Nemusíme odstraňovať ani zelenú stopku a semená, lebo ide o pikantné papriky. Ale komu to prekáža, môže stopky odstrániť.

Po nakrájaní uložíme papriku do čistých zaváraninových pohárov (tento recept by mal zaplniť presne tri 375ml fľašky) a zalejeme ich nálevom. Môžeme k paprike pridať aj korenie. Ja zvyknem pridať plátok cibule, tretinu strúčiku cesnaku a kúsok zeleného kôpru, ale niekedy idem podľa originálneho receptu bez týchto prísad.IMG_0594

Nálev pripravujeme bez tepelnej úpravy! Iba zmiešame vodu, ocot, soľ a cukor a potom necháme všetko rozpustiť čím získame ochutený nálev. Na záver si odmeriame vínnu síru podľa návodu (záleží od hmotnosti paprík) a pridáme ju do nálevu (pri 600g treba pridať asi 0,3g vínnej síry, ak nemáte mikrováhu, tak to je špička malého noža). Premiešame a necháme rozpustiť. Vínna síra slúži ako konzervant a jeho veľkou výhodou je, že uchová zeleninu aj bez tepelnej úpravy. Vďaka tomu zostane paprika chrumkavá ako za surova. Výhodou vínnej síry je aj jej prirodzenosť a neškodnosť pre organizmus človeka a prírodu (pozor si musia dať len astmatici, ale to by museli vypiť extrémne veľa nálevu).

Keď chceme obsah skiel tepelne upravovať nemôžeme použiť vínnu síru! Treba ju nahradiť benzoanom sodným (tiež by som sa ho veľmi nebál zo zdravotného hľadiska).

IMG_0595Papriku vo fľašiach zalejeme až po okraj, aby sme nechali iba malú vzduchovú bublinku a fľaše uzavrieme nepriedušnými vrchnákmi a overíme tesnosť naklonením. Takto pripravené nakladačky sú hotové a pripravené na zrenie, ktoré trvá aspoň 4 týždne. Počas tejto doby sa chute zmiešajú a nálev získa miernu pikantnosť. Papričky mierne vyblednú, ale to je normálne.

Ak sme nechali náš produkt 4 týždne zrieť, potom je pripravený na konzumáciu.

Prajem Vám dobrú chuť.